rackmount.it
RACKMOUNT.IT FortiRack RM-FR-T15 Rackmount Kit RMFRT15
- SKU:
- 18369996
- MPN:
- rm-fr-t15
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:25:43 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:25:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-FR-T15 gives you the ability to mount your Fortinet desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables and keystones, and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on a project basis.
Package Contents:
- 1x FortiRack + RJ45 Couplers
- Cables
- Assembly Materials
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
Netherlands
- 1x FortiRack + RJ45 Couplers
- Cables
- Assembly Materials
- Installation Guide
Assembly Required:
Yes
Country of Origin:
Netherlands
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Signal White |
| Height | 1.7" |
| Color Family | White |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 1U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-FR-T15 gives you the ability to mount your Fortinet desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables and keystones, and fix the power supply to the rack. Other colors can be delivered on a project basis. |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Product Name | FortiRack RM-FR-T15 Rackmount Kit |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-FR-T15 |
| Product Model | RM-FR-T15 |
| Product Line | FortiRack |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Firewall |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
RACKMOUNT.IT FortiRack RM-FR-T15 Rackmount Kit RMFRT15
$170.05