rackmount.it
Rackmount RM-PA-T3 Rack Mount 2up Kit For Palo Rmkt Alto Pa-220
- SKU:
- 18192390
- MPN:
- rm-pa-t3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/14/2024 03:48:11 PM PST
- Stock Update:
- 10/14/2024 03:48:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-PA-T3 gives you the ability to mount your Palo Alto desktop firewalls in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed model to guarantee a perfect fit. In addition, the power supply is fixated to prevent an accidental loss of power. This model supports two firewalls. We also have a model which houses only one firewall.You have to ability to mount both the main power supplies, as well as the redundant power supplies to rack.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Palo Alto device(s) in the kit and fix the power supplies to the rack.
Other colors can be delivered on project basis
Package Contents:
- 1 x PA-Rack
- 1 x Rackmount.IT Front Plate
- Assembly Materials
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
Netherlands
- 1 x PA-Rack
- 1 x Rackmount.IT Front Plate
- Assembly Materials
- Installation Guide
Assembly Required:
Yes
Country of Origin:
Netherlands
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Azure Blue |
| Height | 2.3" |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 2U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-PA-T3 gives you the ability to mount your Palo Alto desktop firewalls in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed model to guarantee a perfect fit. In addition, the power supply is fixated to prevent an accidental loss of power. This model supports two firewalls. We also have a model which houses only one firewall.You have to ability to mount both the main power supplies, as well as the redundant power supplies to rack. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Palo Alto device(s) in the kit and fix the power supplies to the rack. Other colors can be delivered on project basis |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Name | RM-PA-T3 Rack Shelf |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-PA-T3 |
| Product Model | RM-PA-T3 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Firewall |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rackmount RM-PA-T3 Rack Mount 2up Kit For Palo Rmkt Alto Pa-220