rackmount.it
RACKMOUNT.IT Rack Mount Kit for: - PA-410 RMPAT6
- SKU:
- 20148591
- MPN:
- rm-pa-t6
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:48:11 AM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:48:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-PA-T6 gives you the ability to mount your Palo Alto desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Palo Alto device in the kit, place the retainers, and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on a project basis.
Package Contents:
- 1 x PA-Rack
- 1 x Rackmount.IT Front Plate
- Assembly Materials
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
- 1 x PA-Rack
- 1 x Rackmount.IT Front Plate
- Assembly Materials
- Installation Guide
Assembly Required:
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Height | 2.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 1.3U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-PA-T6 gives you the ability to mount your Palo Alto desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Palo Alto device in the kit, place the retainers, and fix the power supply to the rack. Other colors can be delivered on a project basis. |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Name | Rack Mount Kit for: - PA-410 |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-PA-T6 |
| Product Model | RM-PA-T6 |
| Product Line | PA-Rack |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Firewall |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
RACKMOUNT.IT Rack Mount Kit for: - PA-410 RMPAT6
$132.05