Range Kleen
Range Kleen CW6017 Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar
- SKU:
- 20560806
- MPN:
- cw6017
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/07/2024 05:50:19 AM PST
- Stock Update:
- 03/07/2024 05:50:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Organize your cookware and save cabinet space with the Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar by Range Kleen. The wall mounted Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar is perfect for utilizing unconventional spaces for organizing. Easy to assemble and stylish, this pot rack bar is ideal for many kitchens. Full assembly and installation instructions are included. Cookware not included.
- 5-Year Limited Household Warranty
- Maximizes cabinet space and small kitchen spaces
- Reposition-able hooks
- Holds up to 20 lbs.
- Expandable dimensions: 24 1/8" to 40" long
- 1 3/8" tall, extends one inch from a wall
- Available in several colors: Black Enameled CW6011, Stainless Steel CW6012
- Prevents stacking damage
- Complete hardware included for easy installation
- Mounts to wall
- Includes: 2 bars, 2 bar screws, 2 wall screws, 2 wall anchors and 8 pot hooks
- Saves cabinet space
Package Contents:
- 2 x Bars
- 2 x Bar screws
- 2 x Wall screws
- 2 x Wall anchors
- 8 x Pot hooks
- Installation instructions
- Complete hardware
Features
Package Contents:
- 2 x Bars
- 2 x Bar screws
- 2 x Wall screws
- 2 x Wall anchors
- 8 x Pot hooks
- Installation instructions
- Complete hardware
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Length | 40" |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Range Kleen |
| Manufacturer Website Address | http://www.rangekleen.com |
| Marketing Information | Organize your cookware and save cabinet space with the Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar by Range Kleen. The wall mounted Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar is perfect for utilizing unconventional spaces for organizing. Easy to assemble and stylish, this pot rack bar is ideal for many kitchens. Full assembly and installation instructions are included. Cookware not included. 5-Year Limited Household Warranty Maximizes cabinet space and small kitchen spaces Reposition-able hooks Holds up to 20 lbs. Expandable dimensions: 24 1/8" to 40" long 1 3/8" tall, extends one inch from a wall Available in several colors: Black Enameled CW6011, Stainless Steel CW6012 Prevents stacking damage Complete hardware included for easy installation Mounts to wall Includes: 2 bars, 2 bar screws, 2 wall screws, 2 wall anchors and 8 pot hooks Saves cabinet space |
| Product Type | Bar Tool Set |
| Product Name | CW6017 Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar |
| Manufacturer | Range Kleen Mfg., Inc |
| Manufacturer Part Number | CW6017 |
| Product Information | |
| Utensil Type | Bar Tool Set |
| Application/Usage | Kitchen |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Range Kleen CW6017 Hammered Gray Enameled Expanding Pot Rack Bar