Raynox
Raynox Hd-5050pro Lens - 62 Mm Attachment - 0.50x Magnification (hd-5050pro)
- SKU:
- 18070181
- MPN:
- hd-5050pro
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/19/2021 09:27:56 PM PST
- Stock Update:
- 08/19/2021 09:27:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The model hd-5050pro super wideangle conversion lens is designed to broaden the angle of view including 100% more area in the picture when attached to the lens of digital video camcorder. Its compatible with the whole zoom area and stays in focus.The hd-5050pro is made of the high-index optical glass elements with new concept of lens designing using three-group/four-element lens formula. This new concept in designing the lens made it possible to achieve an amazing high definition wideangle lens of the 600 lines/mm resolution power at center (mtf30%).- high-resolution 600-line/mm
- 3-group/4-element high definition design
- compatible with whole zoom area
- 62mm front filter size
Package Contents:
Features
Package Contents:
Camcorder
- HD-5050PRO Super Wide Angle Conversion Lens
- 6 x Adapter Rings
- Lens Caps
- Lens Case
- Instruction Manuals
Application/Usage:
Camcorder
Compatibility:
HD Camcorders
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Depth | 1.6" |
| Diameter | 2.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Raynox |
| Manufacturer Website Address | http://www.raynox.com |
| Marketing Information | The model HD-5050PRO/HD-5050PRO-LE Super Wide Angle conversion lens is designed to broaden the angle of view, including 100% more area in the picture, when attached to the lens of Digital Video Camcorder. Its compatible with the whole zoom area and stays in focus. |
| Product Type | Lens |
| Product Name | HD-5050PRO Super Wide Angle Conversion Lens |
| Manufacturer | Raynox |
| Manufacturer Part Number | HD-5050PRO |
| Product Model | HD-5050PRO |
| Technical Information | |
| Lens Construction | 3 Elements in 4 Groups |
| Filter Attachment Diameter | 62 mm |
| Magnification | 0.50x |
| Lens Type Detail | Super Wide Angle |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Raynox Hd-5050pro Lens - 62 Mm Attachment - 0.50x Magnification (hd-5050pro)