RCA
Rca Rcu300t Remote Control - Tv, Vcr, Cable Box - Universal Remote Control
- SKU:
- 18053492
- MPN:
- rcu300t
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/10/2024 07:52:11 AM PST
- Stock Update:
- 07/10/2024 07:52:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This Universal Remote Control combines ease of use with advanced features to make your entertainment experience as simple as possible. It is pre-programmed remote control to operate most RCA equipment, and are easily set up with the touch of a few buttons, either through manual entry of a product code or Code Search, which searches the code library for you.
Package Contents:
Features
Package Contents:
- Remote Control
- Batteries
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Height | 1" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 10.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Month |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | AAA |
| General Information | |
| Brand Name | RCA |
| Manufacturer Website Address | http://www.voxxintl.com |
| Marketing Information | This Universal Remote Control combines ease of use with advanced features to make your entertainment experience as simple as possible. It is pre-programmed remote control to operate most RCA equipment, and are easily set up with the touch of a few buttons, either through manual entry of a product code or Code Search, which searches the code library for you. |
| Product Type | Universal Remote Control |
| Product Name | RCU300T Remote Control |
| Manufacturer | VOXX International |
| Manufacturer Part Number | RCU300T |
| Product Model | RCU300T |
| Technical Information | |
| Compatible Devices |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rca Rcu300t Remote Control - Tv, Vcr, Cable Box - Universal Remote Control