RCF MR10N301 10" Sealed Back Midrange Speaker
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
mr10n301_6
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 11:44:18 PM PST
Stock Update:
05/12/2026 11:44:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- 3- inch, finside/outside copper voice coil
- 600W continuous program power handling
- 109 dB Sensitivity in horn loaded application
- 150 Hz - 2 kHz Frequency range
- High BL neodymium design
- Unique aluminum sealed basket featuring vented fin heat dissipation design
- Calibrated back volume for a perfect time domain transient reproduction
* The MR10N301 is especially designed for horn- loading & line array configurations.
* The ideal range of application are mid & mid- low frequencies.
- Nominal Diameter: 260 / 10 mm/inch
- Rated Impedance: 8 ohms
- Program Power: 600 Watts AES
- Power handling capacity: 300 Watts AES
- Sensitivity: 102 dB
- Frequency Range: 150 Hz to 2000 Hz
- Effective Piston Diameter: 210 / 8.3 mm/inch
- Max Excursion Before Damage (peak to peak): 20 / 0.8 mm/inch
- Minimum Impedance: 8.5 ohms
- Voice Coil Diameter: 76 / 3 mm/inch
- Voice Coil Material: Alluminum
- Voice Coil Winding Depth: 11 / 0.4 mm/inch
- Number of layers: 2
- Kind of layer: inside / outside
- Top Plate Thickness: 10 / 0.4 mm/inch
- Cone Material: No pressed pulp
- Cone Design: Curved
- Surround Material: Polycotton
- Surround Design: M - roll
THIELE SMALL PARAMETERS
- DC resistance: 6.2 ohms
- Mechanical factor: 6.48
- Electrical factor: 0.72
- Total factor: 0.65
- BL Factor: 20.7 T * m
- Effective Moving Mass: 31.8 gr
- Equivalent Cas air load: 2.2 liters
- Effettive piston area: 0.035 m-Squared
- Max. linear excursion (mathematical): 1.4 mm
- Voice - coil inductance at 1KHz: 1.17 mH
- Half- space efficiency: 9.26 %
MOUNTING INFORMATION
- Overall Diameter: 272 / 10.7 mm/inch
- Bolt Circle Diameter: 244 / 9.6 mm/inch
- Bolt Hole Diameter: 7 / 0.3 mm/inch
- Front Mount Baffle Cut- out: 235 / 9.3 mm/inch
- Rear Mount Baffle Cut- out: 232 / 9.1 mm/inch
- Depth: 124 / 4.9
- Volume occupied by the driver: 5.0 / 0.18 liters/ft Cubed
- Net Weight 3.9 / 8.6 Kg/Lbs [Each]
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main