MOUNT-IT!
Mount-It! L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk (mi-15002)
- SKU:
- 20563358
- MPN:
- mi-15002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk. Add movement to your working day without compromising on valuable desk space with this L-shaped height adjustable desk. Switch between sitting and standing at the simple push of a button. The advanced LED control panel comes with three memory settings for your preferred sitting and standing heights. The integrated anti-collision function ensures that your desk does not bump into objects such as filing cabinets when it is lowered. To help you stay organized the desk features a cloth drawer two hooks for bags or headphones and cable management for neat cable routing. Two motors ensure smooth and quiet height adjustment between 28.3 and 47.2 inches. To provide you with utmost flexibility when it comes to choosing the best space for your desk the corner desktop piece can be installed on either the left or the right side.Package Contents:
- L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk
- 1 x Cloth Drawer
- 2 x Hooks
- 1 x Cable Holder
Features
Package Contents:
- L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk
- 1 x Cloth Drawer
- 2 x Hooks
- 1 x Cable Holder
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Color/Finish | Black |
| Height | 47.20" |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Mount-It! |
| Manufacturer Website Address | http://www.mount-it.net |
| Marketing Information | Add movement to your working day without compromising on valuable desk space with this L-shaped height adjustable desk. Switch between sitting and standing at the simple push of a button. The advanced LED control panel comes with three memory settings for your preferred sitting and standing heights. The integrated anti-collision function ensures that your desk does not bump into objects such as filing cabinets when it is lowered. To help you stay organized, the desk features a cloth drawer, two hooks for bags or headphones and cable management for neat cable routing. Two motors ensure smooth and quiet height adjustment between 28.3 and 47.2 inches. To provide you with utmost flexibility when it comes to choosing the best space for your desk, the corner desktop piece can be installed on either the left or the right side. |
| Product Type | Sit-stand Desk |
| Product Name | L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk |
| Manufacturer | Mount-It! |
| Manufacturer Part Number | MI-15002 |
| Product Information | |
| Table Top Depth | 33.40" |
| Top Material | Particleboard |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 28.30" |
| Number of Legs | 2 |
| Maximum Height Adjustment | 47.20" |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Application/Usage |
|
| Table Top Thickness | 0.70" |
| Frame Material | Steel |
| Features |
|
| Table Top Width | 57" |
| Table Top Shape | L-shaped |
| Base Included | Yes |
| Base Style | 2-stage Leg |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mount-It! L-Shaped Electric Height Adjustable Sit-Stand Desk (mi-15002)
$516.99