MOUNT-IT!
Mount-It! Desk Mount for Monitor - Horizontal/Vertical MI6771
- SKU:
- 19857026
- MPN:
- mi-6771
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create a healthier workspace with this Full Motion Single Monitor Desk Mount that can tilt swivel rotate and move up and down. Gas spring arm creates effortless adjustability. Allows monitor to be positioned in portrait or landscape mode. Silver finish is sleek and modern. Our monitor mount distinguishes itself from competition with multiple features to ease the installation such as top-mount base modular arms and quick-disconnect VESA heads that allow you to install this mount within minutes.Features
Package Contents:
Yes
Tools Needed & Included
- Full Motion Single Monitor Desk Mount, Height Adjustable with Gas Spring Arm for monitors up to 32"
- Installation Hardware and Tools
- Installation Instructions
- Step by Step Guide
Assembly Required:
Yes
Application/Usage:
Desk
Workspace
Assembly Description:
Tools Needed & Included
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Height | 28" |
| Finishing | Silver |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mount-It! |
| Manufacturer Website Address | https://www.mount-it.com/ |
| Marketing Information | Create a healthier workspace with this Full Motion Single Monitor Desk Mount that can tilt, swivel, rotate, and move up and down. Gas spring arm creates effortless adjustability. Allows monitor to be positioned in portrait or landscape mode. Silver finish is sleek and modern. Our monitor mount distinguishes itself from competition with multiple features to ease the installation such as top-mount base, modular arms and quick-disconnect VESA heads that allow you to install this mount within minutes. |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Name | Desk Mount |
| Manufacturer | Mount-It! |
| Manufacturer Part Number | MI-6771 |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -45° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Desk |
| Device Supported | Monitor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 180° |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Tilt Angle | 45° |
| Maximum Load Capacity | 19.80 lb |
| Height Adjustment Type | Gas Spring |
| Features |
|
| Minimum Screen Size Supported | 19" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mount-It! Desk Mount for Monitor - Horizontal/Vertical MI6771
$102.99