MOUNT-IT!
Mount-It! Height Adjustable Rolling Stand up Desk (mi-7970b)
- SKU:
- 20563418
- MPN:
- mi-7970b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:06:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Height Adjustable Rolling Stand up Desk. MI-7970 is ideal for use as a mobile computer/laptop station for at the office home hospitals showroom and classroom. Carefully designed platforms provide ample space for monitors keyboards mouse pad a PC tower and a printer. Use with or without a monitor stand for an ergonomic layout. Easy-roll casters move in every direction allowing it to be conveniently relocated from room to room. The locking casters allow the cart to be stationary or mobile when desired. All necessary hardware and installation instructions are provided for assembly.Package Contents:
- Height Adjustable Rolling Stand up Desk
- Hardware
- Installation Instructions
Features
Package Contents:
Yes
- Height Adjustable Rolling Stand up Desk
- Hardware
- Installation Instructions
Assembly Required:
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Color/Finish | Black |
| Height | 55" |
| Color Family | Black |
| Width | 39.50" |
| Depth | 26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mount-It! |
| Manufacturer Website Address | http://www.mount-it.net |
| Marketing Information | MI-7970 is ideal for use as a mobile computer/laptop station for at the office, home, hospitals, showroom, and classroom. Carefully designed platforms provide ample space for monitors, keyboards, mouse pad, a PC tower and a printer. Use with or without a monitor stand for an ergonomic layout. Easy-roll casters move in every direction, allowing it to be conveniently relocated from room to room. The locking casters allow the cart to be stationary or mobile when desired. All necessary hardware and installation instructions are provided for assembly. |
| Product Type | Standing Desk |
| Product Name | Height Adjustable Rolling Stand up Desk |
| Manufacturer | Mount-It! |
| Manufacturer Part Number | MI-7970B |
| Product Information | |
| Number of Casters | 4 |
| Top Material | Plastic |
| Height Adjustable | Yes |
| Caster Type | Locking Casters |
| Maximum Height Adjustment | 55" |
| Maximum Load Capacity | 132 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Table Top Shape | Rectangle |
| Minimum Height Adjustment | 37.25" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mount-It! Height Adjustable Rolling Stand up Desk (mi-7970b)
$232.45