ricoh
Ricoh PJ WUL5A40ST Short Throw 3LCD Projector - 16:10 - Portable, Wall Mountable, Ceiling Mountable, Floor Mountable (432678) 432678_3
- SKU:
- 20675042
- MPN:
- 432678_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 08:33:33 AM PST
- Stock Update:
- 05/28/2026 08:33:33 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Vibrant, high-quality laser image projectionHigher lumen count of 4,500 lumens allows for users to project in a variety of settings, including brightly-lit meeting rooms.
Lightweight and small footprint provides a versatile, day-to-day solution for small to medium presentation spaces.
With maintenance-free operation up to 20,000 hours, laser technology offers a great improvement over conventional lamp technology.
Project a 100" screen from just 3.2' away.
Thi
Package Contents:
- Short Throw Laser Projector PJ WUL5A40ST
- Power Cable
- Remote Control
- 6' HDMI Cable
- Setup and Warranty Guides
Features
Package Contents:
- Short Throw Laser Projector PJ WUL5A40ST
- Power Cable
- Remote Control
- 6' HDMI Cable
- Setup and Warranty Guides
Application/Usage:
Meeting
Museum
Lecture Hall
Class Room
Board Room
Presentation
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Height | 5.7" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 12.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| General Information | |
| Brand Name | Ricoh |
| Manufacturer Website Address | http://www.ricoh-usa.com |
| Marketing Information | Vibrant, high-quality laser image projection Higher lumen count of 4,500 lumens allows for users to project in a variety of settings, including brightly-lit meeting rooms. Compact, portable design Lightweight and small footprint provides a versatile, day-to-day solution for small to medium presentation spaces. Innovative laser light source With maintenance-free operation up to 20,000 hours, laser technology offers a great improvement over conventional lamp technology. Short throw lens technology Project a 100" screen from just 3.2' away. Thi |
| Product Type | 3LCD Projector |
| Product Name | Short Throw Laser Projector PJ WUL5A40ST |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Manufacturer Part Number | 432678 |
| Product Model | PJ WUL5A40ST |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| Interactive | Yes |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4500 lm |
| Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| Throw Type | Short Throw |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Lamp | |
| Lamp Type | Laser |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ricoh PJ WUL5A40ST Short Throw 3LCD Projector - 16:10 - Portable, Wall Mountable, Ceiling Mountable, Floor Mountable (432678) 432678_3
$2,200.00