Comtrol Corp
Rocketport Infinity/express I/f 8port Surge Db9m Interface - Comtrol Corp 30045-8 (300458)
- SKU:
- 18941385
- MPN:
- 30045-8
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The next generation RocketPort 8-Port Surge Interface has eight DB9M connections that can be configured for RS-232/422/485 serial communications at speeds-up-to 460Kbps. The surge interface provides 25KV surge protection on the serial ports. The interface also contains an additional connection for the host interface cable. This product is not usable with older RocketPort ISA, PCI, or uPCI products, and is only suitable for use with the RocketPort INFINITY PCI-X and RocketPort EXPRESS PCI-E products.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
United States
Yes
Compatibility:
Comtrol RocketPort Controllers:
- INFINITY PCI-X
- EXPRESS PCI-E
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 15.10 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Comtrol |
| Manufacturer Website Address | http://www.comtrol.com |
| Marketing Information | The next generation RocketPort 8-Port Surge Interface has eight DB9M connections that can be configured for RS-232/422/485 serial communications at speeds-up-to 460Kbps. The surge interface provides 25KV surge protection on the serial ports. The interface also contains an additional connection for the host interface cable. This product is not usable with older RocketPort ISA, PCI, or uPCI products, and is only suitable for use with the RocketPort INFINITY PCI-X and RocketPort EXPRESS PCI-E products. |
| Product Type | Serial Hub |
| Product Name | RocketPort 30045-8 8-port Serial Hub |
| Manufacturer | Comtrol Corporation |
| Manufacturer Part Number | 30045-8 |
| Product Model | 30045-8 |
| Product Line | RocketPort |
| Technical Information | |
| Data Transfer Rate | 460.8kB/s |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocketport Infinity/express I/f 8port Surge Db9m Interface - Comtrol Corp 30045-8 (300458)