Rocstor
Rocstor 65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger (y10a273-b1)
- SKU:
- 20026694
- MPN:
- y10a273-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:12:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.80 each 30.8 |
| Buy 3 | and pay only $28.13 each 28.13 |
| Buy 4 | and pay only $27.02 each 27.02 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $25.69 each 25.69 |
| Buy 10 or above | and pay only $24.42 each 24.42 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:12:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Rocstor premium smart 65W USB-C AC power adapter charger is defined by its quality and durability. It is simply stylish, slim and reliable. This versatile universal USB-C charger is the best solution for users who require a second adapter or a replacement adapter for their laptop, tablet, or cellular phone. The 65 W AC Adapter from Rocstor is specially designed to meet the power needs of
your laptop. Slim and powerful, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets.
This slim smart USB-C power adapter comes bundled with 2 meter (6.56ft) power cord and a 2m (6.56ft) USB-C attached charge cable. It offers fast and efficient charging at home, in the office, or on the go. The Rocstor 65W charger is compatible with Dell™ XPS®, Latitude®, Inspiron® Vostro®, Lenovo ThinkPad®, ThinkPad®, IdeaPad®, ThinkBook®, HP Spectre®, Envy®, Pavilion®, Victus®, OMEN® USB-C enabled laptops and tablets. It features Smart Voltage: technology which automatically detects and delivers the precise and correct voltage to your device. The Rocstor 65W power adapter charger is safe with ETL, FCC/CE certifications. Tested, reliable and backed by a two-year limited warranty and lifetime technical support.
Package Contents:
- 65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger
- AC Power Cord
- Attached USB-C Cable
- User Guide
Features
- 65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger
- AC Power Cord
- Attached USB-C Cable
- User Guide
Certifications & Standards:
Additional Information:
- AC Power Cable Length: 2m (6.56ft)
- USB-C Cable Length: 2m (6.56ft)
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Mac Models:
- MacBook Air (Retina, 13inch, 2020)
- MacBook Air (Retina, 13-inch, 2018 - 2019)
- MacBook Pro (13-inch, 2020)
- MacBook Pro (13-inch, 2016 - 2019)
- MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015 - 2017)
Laptop And ChromeBook Models:
- Lenovo, HP, Dell, Samsung, Toshiba with USB-C up to 65W
Microsoft Surface Models:
- Surface Pro 7+
- Surface Laptop 4
- Surface Go 3
- Surface Pro 8
- Surface Laptop Go
- Surface Book 2
- Surface Book
- Surface Laptop 3
- Surface Laptop 2
- Surface Laptop
- Surface Pro X
- Surface Pro 7
- Surface Pro 6
- Surface Pro (5th Gen)
- Surface Pro 4
- Surface Pro 3
- Surface Go 2
- Surface Go
- iPad
- iPad Pro
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 15.36 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 3.7" |
| Rugged | Yes |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | The Rocstor premium smart 65W USB-C AC power adapter charger is defined by its quality and durability. It is simply stylish, slim and reliable. This versatile universal USB-C charger is the best solution for users who require a second adapter or a replacement adapter for their laptop, tablet, or cellular phone. The 65 W AC Adapter from Rocstor is specially designed to meet the power needs ofyour laptop. Slim and powerful, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. This slim smart USB-C power adapter comes bundled with 2 meter (6.56ft) power cord and a 2m (6.56ft) USB-C attached charge cable. It offers fast and efficient charging at home, in the office, or on the go. The Rocstor 65W charger is compatible with Dell™ XPS®, Latitude®, Inspiron® Vostro®, Lenovo ThinkPad®, ThinkPad®, IdeaPad®, ThinkBook®, HP Spectre®, Envy®, Pavilion®, Victus®, OMEN® USB-C enabled laptops and tablets. It features Smart Voltage: technology which automatically detects and delivers the precise and correct voltage to your device. The Rocstor 65W power adapter charger is safe with UL, FCC/CE certifications. Tested, reliable and backed by a two-year limited warranty and lifetime technical support. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 65W Smart USB-C Laptop Power Adapter Charger |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A273-B1 |
| Product Line | Smart |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information