Safco
Safco Hideaway Compact Hand Truck - Folding Handle - 250 Lb Capacity - 2 X 6" Caster - Steel, Aluminum - 15.5" X 16.5" X 43.5" - Silver (SAF4061)
- SKU:
- 18236889
- MPN:
- saf-4061
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, MD, MO, NJ, NY, OH, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:29:16 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:29:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lightweight aluminum frame with a collapsible handle and fold-up steel toeplate fits easily in car or closet. Mobile on 6 diameter rubber tires on steel hub. Color(s): Aluminum; Color Family: Silver; Overall Dimensions: 15.5 x 16.5 x 43.5; Folded Size: 15.5 x 8 x 28.75.Color(s):Aluminum
Features
Environmental Certification:
GREENGUARD
Yes
No
No
Vietnam
GREENGUARD
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Silver |
| Height | 43.50" |
| Color Family | Silver |
| Width | 15.50" |
| Depth | 16.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Hideaway Compact Hand Truck features a collapsible handle and fold-up toe plate for compact storage so you can keep the truck close at hand for immediate use. The 250 lb. capacity makes it suitable for most office use. Design includes lightweight aluminum frame, a 9" x 14" steel toe plate and 6" diameter rubber tires on steel hubs. When collapsed, hand truck measures 15-1/2" wide x 8" deep x 29" high. |
| Product Type | Hand Truck |
| Product Name | Hideaway Compact Hand Truck |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4061 |
| Product Line | HideAway |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Handle Length | 43.50" |
| Platform Material | Steel |
| Number of Casters | 2 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Caster Size | 6" |
| Frame Material | Aluminum |
| Handle Type | Folding |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Hideaway Compact Hand Truck - Folding Handle - 250 Lb Capacity - 2 X 6" Caster - Steel, Aluminum - 15.5" X 16.5" X 43.5" - Silver (SAF4061)
$137.60