Samsill
Samsill Sam-71410 Professional Heavyweight Pad Holder - Letter - 8.5" X 11" - 1 Each - Black (sam71410)
- SKU:
- 18081461
- MPN:
- sam-71410
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/22/2024 03:39:37 PM PST
- Stock Update:
- 03/22/2024 03:39:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Professional pad holder features a cover and letter clip at the top to secure documents. Made with heavyweight vinyl. Inside pocket secures loose documents. Pad holder includes writing pad.
Package Contents:
- Professional Heavyweight Pad Holder
- Writing pad
Features
Package Contents:
No
No
United States
- Professional Heavyweight Pad Holder
- Writing pad
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| General Information | |
| Brand Name | Samsill |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsill.com |
| Marketing Information | Professional pad holder features a cover and letter clip at the top to secure documents. Made with heavyweight vinyl. Inside pocket secures loose documents. Pad holder includes writing pad. More from the Manufacturer |
| Product Type | Clipboard |
| Product Name | Professional Pad Holder |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Manufacturer Part Number | 71410 |
| Product Series | 714 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Clip Material | Brass |
| Board Material |
|
| Sheet Size | 11" Width |
| Features |
|
| Sheet Thickness | 8.50" |
| Number of Pockets | 1 |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsill Sam-71410 Professional Heavyweight Pad Holder - Letter - 8.5" X 11" - 1 Each - Black (sam71410)