samsung
Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S1T0 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x2] (mz-v9s1t0bw)
- SKU:
- 21154537
- MPN:
- mz-v9s1t0bw
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:15:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $364.90 each 364.9 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:15:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Samsung Internal SSD 990 Evo Plus NVMe M.2 PCIe 4.0 x 4/5.0x2, 1 TB, Read Speed up to 7150MB/s, Intelligent Turbo Write 2.0, Perfect for Gaming and Working, MZ-V9S1T0BW- speeds: up to 7,150MB/s read, ideal for all your tasks
- Intelligent thermal solution: to keep performance consistent
- Maximized energy efficiency: with a 73% improvement over the previous model
- Amplify your experience: with Intelligent Turbo Write 2.0 and up to 4TB
- Management software: with Samsung Magician optimize your SSD for the best performance
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Hard Drive: ?1 TB Solid State Drive
- Brand: ?Samsung
- Series: ?990 EVO Plus
- Item model number: ?MZ-V9S1T0BW
- Hardware Platform: ?x86_64
- Item Weight: ?0.317 ounces
- Product Dimensions: ?3.16 x 0.87 x 0.11 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?3.16 x 0.87 x 0.11 inches
- Color: ?Black
- Flash Memory Size: ?1 TB
- Hard Drive Interface: ?PCIE x 4
- Manufacturer: ?Samsung
With the Samsung 990 EVO Plus SSD you can enjoy optimal versatility with the Intelligent TurboWrite 2.0 as well as 73% improved energy efficiency to maintain performance. The combination of thermal control and read speeds of up to 7150MB/s, get things done faster.
Features
Operating System Compatibility:
Computer
Windows 11 Pro
Windows 10 Pro
Device Supported:
Computer
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x2 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | V-NAND SSD 990 EVO Plus |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZ-V9S1T0BW |
| Product Model | MZ-V9S1T0 |
| Product Series | 990 EVO Plus |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 850000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 6.98 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Maximum Sequential Write | 6.15 GB/s |
| Random 4KB Write | 1350000IOPS |
| Endurance (TBW) | 600 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung 990 EVO Plus MZ-V9S1T0 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x2] (mz-v9s1t0bw)
$376.25