samsung
Samsung Book Cover Keyboard/Cover Case [Book Fold] Samsung Galaxy Tab S11 Tablet - Black (ef-dx730ubeguj)
- SKU:
- 21387964
- MPN:
- ef-dx730ubeguj
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:26:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $114.32 each 114.32 |
| Buy 3 or above | and pay only $112.31 each 112.31 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 02:26:59 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A sleek fit for a slim tablet
Light, thin and easy to carry, the Book Cover Keyboard Slim is designed to move with your day. It complements the slim form of your tablet without adding bulk, and the magnetic hold keeps your setup clean, simple and steady.
Your shortcut to productivity
With the Book Cover Keyboard Slim, working on your Galaxy Tab is easy. When the Caps Lock or Function Key is on, the LED indicator lights up so you know your settings at a glance. With one tap, you can get AI assistance with the AI Key. You can even switch into DeX mode for a convenient PC like experience.
Premium finish, inside and out
The Book Cover Keyboard Slim features a metal accent around the camera for a premium touch. Its black exterior pairs with a soft gray interior, creating a refined two tone finish that gives a polished, high end look.
Package Contents:
- Book Cover Keyboard Slim
- Leaflet
Features
- Book Cover Keyboard Slim
- Leaflet
Tablet Model Compatibility:
Galaxy Tab S11
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Samsung - Galaxy Tab S11
Brand Compatibility:
Samsung
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 10.02 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 10" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.6" |
| Depth | 0.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | A sleek fit for a slim tablet Light, thin and easy to carry, the Book Cover Keyboard Slim is designed to move with your day. It complements the slim form of your tablet without adding bulk, and the magnetic hold keeps your setup clean, simple and steady. Your shortcut to productivity With the Book Cover Keyboard Slim, working on your Galaxy Tab is easy. When the Caps Lock or Function Key is on, the LED indicator lights up so you know your settings at a glance. With one tap, you can get AI assistance with the AI Key. You can even switch into DeX mode for a convenient PC like experience. Premium finish, inside and out The Book Cover Keyboard Slim features a metal accent around the camera for a premium touch. Its black exterior pairs with a soft gray interior, creating a refined two tone finish that gives a polished, high end look. |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Product Name | Book Cover Keyboard Slim - Galaxy Tab S11 |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | EF-DX730UBEGUJ |
| Product Line | Book Cover |
| Product Information | |
| Interfaces | <p>POGO</p> |
| Case Features |
|
| Style | Book Fold |
Warranty Information