samsung
Samsung EM32DX EM32DX 32in Color E-Paper Display
- SKU:
- 21144827
- MPN:
- em32dx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:14:23 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:14:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Samsung Color E-Paper EM32DX Digital Signage Display- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Standing screen display size: ?32 Inches
- Max Screen Resolution: ?2560 1440 Pixels
- Brand: ?Samsung
- Series: ?Color E-Paper
- Item model number: ?EM32DX
- Item Weight: ?9 pounds
- Product Dimensions: ?0.7 x 28.6 x 16.6 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?0.7 x 28.6 x 16.6 inches
- Color: ?Information Not Available
- Manufacturer: ?Samsung
Samsung Color E-Paper EM32DX Digital Signage Display, 32" LCD, USB, Wireless LAN, Bluetooth, Android
Features
Indoor/Outdoor:
Indoor
Mexico
Indoor
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Bezel Color | Gray White |
| Mount Type | Hanging Mount |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 16.6" |
| Width | 28.6" |
| Depth | 0.7" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Resolution | 2560 x 1440 |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Scan Format | 1440p |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | Color E-Paper EM32DX Digital Signage Display |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | EM32DX |
| Product Model | EM32DX |
| Product Line | Color E-Paper |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Technical Information | |
| Display Surface | Matte |
| Bezel Width | 0.55" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung EM32DX EM32DX 32in Color E-Paper Display