samsung
Samsung Essential S3 S24D368GAN 24" Class Full HD Curved Screen LCD Monitor - 16:9 - Black (ls24d368ganxza)
- SKU:
- 21044652
- MPN:
- ls24d368ganxza
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:28:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 5 or above | and pay only $117.43 each 117.43 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:28:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Samsung - 24" S3 (S36GD) LED FHD 100Hz Curved Monitor (HDMI, D-sub) - Black- 24" 16:9 VA Panel, Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz, 4 ms (GtG) Response Time
- HDMI & D-Sub: Connect to more. Plug devices straight into your monitor for increased flexibility, making your computing environment even more convenient.
- 100Hz Refresh Rate: Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
- 1800R Curved Screen: An immersive viewing experience with a curved monitor that wraps more closely around your field of vision. It creates a wider view, enhancing depth perception and minimizing peripheral distractions, helping to better stay focused on the screen.
- Game Mode: Gain the edge with optimizable game settings. Color and image contrast can be instantly adjusted to see scenes more vividly and spot enemies hiding in the dark. Game Mode adjusts any game to fill the screen so you can clearly view every detail.
- Eye Saver Mode & Less Screen Flickering: Care for your eyes and stay comfortable, even during long sessions. Advanced eye comfort technology certified by TV reduces eye strain by minimizing blue light and reducing irritating screen flicker.
- Product Dimensions: 4.02 x 21.57 x 12.82 inches
- Item Weight: 10.78 pounds
- Manufacturer: Samsung
Samsung - 24" S3 (S36GD) LED FHD 100Hz Curved Monitor (HDMI, D-sub) - Black Curved for enriched engagement 1800R Curved Screen A more immersive viewing experience. The curved monitor wraps more closely around your field of vision. Creates a wider view which enhances depth perception and minimizes peripheral distractions, helping to better stay focused on the screen.
Package Contents:
- 24" S3 (S36GD) FHD 100Hz Curved Monitor
- Power Cable
- HDMI Cable
- D-Sub Cable
Features
Package Contents:
Gaming
- 24" S3 (S36GD) FHD 100Hz Curved Monitor
- Power Cable
- HDMI Cable
- D-Sub Cable
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 25 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 21.60" |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.80 lb |
| Depth | 4" |
| Stand Color | High Glossy Black |
| Height with Stand | 16.70" |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Depth with Stand | 9.20" |
| Height | 12.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Curved for enriched engagement | 1800R Curved Screen A more immersive viewing experience. The curved monitor wraps more closely around your field of vision. Creates a wider view which enhances depth perception and minimizes peripheral distractions, helping to better stay focused on the screen. Smooth performance across any content | 100Hz Refresh Rate Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments. More gaming power | Game Mode Gain a competitive edge with optimizable game settings. Color and image contrast can be instantly adjusted to see scenes more clearly and spot enemies hiding in the dark, while Game Mode adjusts any game to fill your screen with every detail in view. Keep it easy on the eyes | Eye Saver Mode & Less Screen Flickering Care for your eyes and stay comfortable, even during long sessions. Advanced eye comfort technology certified by T?V reduces eye strain by minimizing blue light and reducing irritating screen flicker. Enhanced versatility | HDMI & D-Sub Connect to more. Plug devices straight into your monitor for increased flexibility, making your computing environment even more convenient. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 24" S3 (S36GD) FHD 100Hz Curved Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS24D368GANXZA |
| Product Model | S24D368GAN |
| Product Series | S36GD |
| Product Line | Essential S3 |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 11 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 20.52" x 11.54" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Curvature | 1800R |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Essential S3 S24D368GAN 24" Class Full HD Curved Screen LCD Monitor - 16:9 - Black (ls24d368ganxza)
$132.48