samsung
Samsung Galaxy Book5 Pro 360 NP964QHA-KG1US 16" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - 3K - Intel Core Ultra 7 256V - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - Gray
- SKU:
- 21039863
- MPN:
- np964qha-kg1us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 01:00:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 01:00:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Galaxy Book5 Pro 360 16 U7256V 16GB 512GB GrayPackage Contents:
- Galaxy Book5 Pro 360 NP964QHA-KG1US 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Galaxy Book5 Pro 360 NP964QHA-KG1US 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-reflection
Corning Gorilla Glass DX
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| Processor Model | 256V |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.50" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14" |
| Depth | 9.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 25 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | 3K |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Galaxy Book5 Pro 360 NP964QHA-KG1US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | NP964QHA-KG1US |
| Product Model | NP964QHA-KG1US |
| Product Line | Galaxy Book5 Pro 360 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Galaxy Book5 Pro 360 NP964QHA-KG1US 16" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - 3K - Intel Core Ultra 7 256V - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - Gray
$1,349.00