samsung
Samsung Galaxy S24 Sm-s921u 128 Gb Smartphone - 6.2" Dynamic Amoled 2x Full Hd Plus 1080 X 2340 - Octa-core [cortex X4single-core [1 Core] 3.39 Ghz + Cortex A720 Triple-core [3 Core] (sm-s921uzkaxaa)
- SKU:
- 20611256
- MPN:
- sm-s921uzkaxaa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:20:53 AM PST
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:20:53 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Epic, just like that
Imagine the videos you'll shoot, the pics you'll edit and the connections you make, all elevated to new heights with mobile AI.
Circle to Search
Satisfy your curiosity on the spot.
Live Translate
Get real easy, real-time translations.
Transcript Assist
Convert voice recordings to text.
Generative edit
Take a great pic. Then make it better.
Chat Assist
Find the right words fast.
DESIGN | Embrace every curve
With their unified design and satin finish, Galaxy S24 and S24+ feel as smooth as they look.
Ultimate upgrades
More screen. More battery. More processing power. Galaxy S24+ comes with QHD+, the highest screen resolution on a Galaxy smartphone.
Mineral-inspired online exclusive palette | GALAXY AI | Epic, just like that
A color gradation of shades of blue and green.
CIRCLE TO SEARCH | Circle it, find it
Search like never before with Circle to Search. Simply circle an object to get Google Search results.
LIVE TRANSLATE | Goodbye, language barriers
Get real-time language translations on calls or in texts with Live Translate.
CHAT ASSIST | Put your best text forward
Get real-time tone suggestions to make your writing sound more professional or conversational.
Epic for business, just like that
Elevate your work with the most epic Galaxy yet, featuring the game-changing power of Galaxy AI. From researching on the spot to capturing every detail of your projects day or night, unleash new ways to stay productive, collaborate and more.
CAMERA | Capture the detail with ProVisual engine | Mega megapixels
Snap high-res pics that will look great for years to come, captured with a 50MP multi-camera system where each lens is a powerhouse.
Bring your night into the light
Capture the nighttime portraits you've been dreaming of with Nightography. Zoom in up to 3x and retain detail and vibrancy, even in low light.
Get closer with every tap
Go from 1x to 2x or even 3x. AI keeps pictures crisp, clear and super sharp.
Don't miss the moment with enhanced zoom
Capture stunning shots with vivid detail as though you have the best seats in the house.
SUPER HDR |Super HDR previews. Enhanced before you even snap.
With our latest Super HDR upgrade, you can capture vivid shots the way you see them, from preview to posting. It even works when you shoot with Instagram.
See a Super HDR preview before you even hit the shutter, and get the same show-stopping HDR quality in your Gallery and in your feed.
Resize it, retouch it. Just like that
Unlock the magic of AI-powered photo editing. Generative Edit fills in backgrounds and makes unwanted objects disappear.
Rotate your photo and let background fill complete the missing corners to fit the frame.
Select and move an object in your photo and AI will fill in the space it leaves behind like it was never there.
PERFORMANCE | Game on with a larger Vapor Chamber
Our latest Vapor Chamber is bigger than before, with an improved heat dissipation system to keep you gaming at peak performance.
- Vapor Chamber over 1.5x bigger ?
Package Contents:
- Galaxy S24 SM-S921U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Features
IP68
Package Contents:
- Galaxy S24 SM-S921U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Specs
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A720 |
| 4th Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Speed | 3.10 GHz |
| 3rd Processor Speed | 2.90 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Type | Cortex X4 |
| 4th Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Speed | 3.39 GHz |
| 4th Processor Type | Cortex A520 |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8650-AC |
| Physical Characteristics | |
| Head SAR Value Maximum | 1.23 W/kg |
| Product Color | Onyx Black |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.10 W/kg |
| Height | 5.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.8" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Minimum Charging Power | 15 W |
| Maximum Charging Power | 25 W |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Built-in Memory | 128 GB |
| Memory Card Slot | No |
| Display & Graphics | |
| Screen-to-body Ratio | 90.9% |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 |
| Contrast Ratio (Typical) | 5000000:1 |
| Screen Size | 6.2" |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Epic, just like that Imagine the videos you'll shoot, the pics you'll edit and the connections you make, all elevated to new heights with mobile AI. Circle to Search Satisfy your curiosity on the spot. Live Translate Get real easy, real-time translations. Transcript Assist Convert voice recordings to text. Generative edit Take a great pic. Then make it better. Chat Assist Find the right words fast. DESIGN | Embrace every curve With their unified design and satin finish, Galaxy S24 and S24+ feel as smooth as they look. Ultimate upgrades More screen. More battery. More processing power. Galaxy S24+ comes with QHD+, the highest screen resolution on a Galaxy smartphone. Mineral-inspired online exclusive palette | GALAXY AI | Epic, just like that A color gradation of shades of blue and green. CIRCLE TO SEARCH | Circle it, find it Search like never before with Circle to Search. Simply circle an object to get Google Search results. LIVE TRANSLATE | Goodbye, language barriers Get real-time language translations on calls or in texts with Live Translate. CHAT ASSIST | Put your best text forward Get real-time tone suggestions to make your writing sound more professional or conversational. Epic for business, just like that Elevate your work with the most epic Galaxy yet, featuring the game-changing power of Galaxy AI. From researching on the spot to capturing every detail of your projects day or night, unleash new ways to stay productive, collaborate and more. CAMERA | Capture the detail with ProVisual engine | Mega megapixels Snap high-res pics that will look great for years to come, captured with a 50MP multi-camera system where each lens is a powerhouse. Bring your night into the light Capture the nighttime portraits you've been dreaming of with Nightography. Zoom in up to 3x and retain detail and vibrancy, even in low light. Get closer with every tap Go from 1x to 2x or even 3x. AI keeps pictures crisp, clear and super sharp. Don't miss the moment with enhanced zoom Capture stunning shots with vivid detail as though you have the best seats in the house. SUPER HDR |Super HDR previews. Enhanced before you even snap. With our latest Super HDR upgrade, you can capture vivid shots the way you see them, from preview to posting. It even works when you shoot with Instagram. See a Super HDR preview before you even hit the shutter, and get the same show-stopping HDR quality in your Gallery and in your feed. Resize it, retouch it. Just like that Unlock the magic of AI-powered photo editing. Generative Edit fills in backgrounds and makes unwanted objects disappear. Rotate your photo and let background fill complete the missing corners to fit the frame. Select and move an object in your photo and AI will fill in the space it leaves behind like it was never there. PERFORMANCE | Game on with a larger Vapor Chamber Our latest Vapor Chamber is bigger than before, with an improved heat dissipation system to keep you gaming at peak performance. Vapor Chamber over 1.5x bigger ? |
| Product Type | Smartphone |
| Product Name | Galaxy S24 SM-S921U Smartphone |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-S921UZKAXAA |
| Product Model | SM-S921U |
| Product Line | Galaxy S24 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Sensor Type |
|
| Phone Style | Bar |
| Wireless Charging | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 14 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| GPS Receiver | Yes |
| Contract Type | SIM-free |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Cellular Generation | 5G |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Camera | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera | Tri |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Video Recording Resolution | 4K |
| Third Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Rear Camera Video Recording Resolution | 8K |
Warranty Information