samsung
Samsung Galaxy S26 Sm-s942u 512 Gb Smartphone - 6.3" Dynamic Amoled 2x Full Hd Plus 2340 X 1080 - Octa-core [oryondual-core [2 Core] 4.74 Ghz + Oryon Hexa-core [6 Core] 3.60 Ghz - 12 (sm-s942ulbfxaa)
- SKU:
- 21473529
- MPN:
- sm-s942ulbfxaa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:24:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:24:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DESIGN | Designed to redefine
Meet Galaxy S26 and S26+, our powerful AI phones, unified by a single corner radius that flows across every model and feels perfect in any hand.
See the details up close
- Silver Shadow
- Pink Gold
- Cobalt Violet
- Sky Blue
- Black
- White
Refined design
The new ambient island camera design unifies the lenses into a single, polished feature for a refined, next-level look.
Strong durability
Reinforced in Armor Aluminum and Corning® Gorilla® Glass Victus® 2, and engineered for water resistance, this Galaxy was designed for lasting strength.
Everyday slimness
The slim design offers refined comfort and premium effortlessness.
Two display sizes
Get your hands on a 6.3" display or expand your view even more with 6.7".
PERFORMANCE | Our powerful processor, customised for Galaxy
From epic quests to real-time multiplayer, the customised processor delivers blazing speed and powers a customised image enhancer that helps content look clear and vivid. Plus, a 38% boost to the advanced NPU and 23% smoother visuals keep you ahead of the game.
NPU
38% faster AI performance
GPU
23% improved graphics performance
CPU
7% faster processing
Upscale your viewing experience
Witness the full spectrum. Enhanced colour and light representation from our advanced mobile Digital Natural Image engine (mDNIe) technology delivers 4 times better processing precision for richer tones. This results in a substantial boost in graphic performance. ProScaler also gives every image the impact it deserves, thanks to AI processing improvements, providing true-to-life details for an immersive experience.
Play longer. Stay cooler
Stay cool when the action heats up. The redesigned Vapor Chamber and tailored thermal interface material (TIM) support the high-performing customised processor during demanding sessions. By spreading heat more efficiently, they provide up to 29% enhanced heat dissipation for cooler operation.
Further supported by ray tracing and Vulkan optimisation, your device maintains peak performance while watching hours of videos and delivers smooth visuals and -fast rendering without breaking a sweat.
Power up quickly
Your day, uninterrupted. Fast wired charging gets you back to full power in no time - up to 69% charge in around 30 minutes - and keeps you in your flow.
Up to69%charge in around30mins
Storage for everyday moments
Galaxy S26 and S26+ come with 12 GB of memory and two storage options: 256 GB or 512 GB so you can choose the capacity that fits how you use your phone. Choose 256 GB to keep your favourite photos and essential apps for daily use. Or upgrade to 512 GB if you like gaming, capture hi-res photos often or download larger apps without slowing down your phone.
Package Contents:
- Galaxy S26 SM-S942U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Features
IP68
Package Contents:
- Galaxy S26 SM-S942U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed | 3.60 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Type | Oryon |
| Processor Type | Oryon |
| Processor Speed | 4.74 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8850-AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.89 oz |
| Head SAR Value Maximum | 1.19 W/kg |
| Product Color | Sky Blue |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.20 W/kg |
| Height | 5.9" |
| Color Family | Blue |
| Width | 2.8" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 1 Day |
| Charger Included | No |
| Maximum Charging Power | 25 W |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Built-in Memory | 512 GB |
| Memory Card Slot | No |
| Display & Graphics | |
| Screen-to-body Ratio | 90% |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 |
| Screen Size | 6.3" |
| Brightness | 2600 Nit |
| Pixel Density (ppi) | 411 |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Flexible Folding Screen | No |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | DESIGN | Designed to redefine Meet Galaxy S26 and S26+, our powerful AI phones, unified by a single corner radius that flows across every model and feels perfect in any hand. See the details up close Silver Shadow Pink Gold Cobalt Violet Sky Blue Black White Refined design The new ambient island camera design unifies the lenses into a single, polished feature for a refined, next-level look. Strong durability Reinforced in Armor Aluminum and Corning® Gorilla® Glass Victus® 2, and engineered for water resistance, this Galaxy was designed for lasting strength. Everyday slimness The slim design offers refined comfort and premium effortlessness. Two display sizes Get your hands on a 6.3" display or expand your view even more with 6.7". PERFORMANCE | Our powerful processor, customised for Galaxy From epic quests to real-time multiplayer, the customised processor delivers blazing speed and powers a customised image enhancer that helps content look clear and vivid. Plus, a 38% boost to the advanced NPU and 23% smoother visuals keep you ahead of the game. NPU 38% faster AI performance GPU 23% improved graphics performance CPU 7% faster processing Upscale your viewing experience Witness the full spectrum. Enhanced colour and light representation from our advanced mobile Digital Natural Image engine (mDNIe) technology delivers 4 times better processing precision for richer tones. This results in a substantial boost in graphic performance. ProScaler also gives every image the impact it deserves, thanks to AI processing improvements, providing true-to-life details for an immersive experience. Play longer. Stay cooler Stay cool when the action heats up. The redesigned Vapor Chamber and tailored thermal interface material (TIM) support the high-performing customised processor during demanding sessions. By spreading heat more efficiently, they provide up to 29% enhanced heat dissipation for cooler operation. Further supported by ray tracing and Vulkan optimisation, your device maintains peak performance while watching hours of videos and delivers smooth visuals and lightning-fast rendering without breaking a sweat. Power up quickly Your day, uninterrupted. Fast wired charging gets you back to full power in no time - up to 69% charge in around 30 minutes - and keeps you in your flow. Up to 69% charge in around 30mins Storage for everyday moments Galaxy S26 and S26+ come with 12 GB of memory and two storage options: 256 GB or 512 GB so you can choose the capacity that fits how you use your phone. Choose 256 GB to keep your favourite photos and essential apps for daily use. Or upgrade to 512 GB if you like gaming, capture hi-res photos often or download larger apps without slowing down your phone. |
| Product Type | Smartphone |
| Product Name | Galaxy S26 SM-S942U Smartphone |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-S942ULBFXAA |
| Product Model | SM-S942U |
| Product Line | Galaxy S26 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| AI Features |
|
| Sensor Type |
|
| Virtual Assistant |
|
| Phone Style | Bar |
| Wireless Charging | Yes |
| Fast-charge Capable | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 16 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| GPS Receiver | Yes |
| Contract Type | SIM-free |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Cellular Generation | 5G |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Camera | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera | Tri |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Video Recording Resolution | 4K |
| Third Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Rear Camera Video Recording Resolution | 8K |
Warranty Information