samsung
Samsung Galaxy S26 Ultra Sm-s938u 256 Gb Smartphone - 6.9" Dynamic Amoled 2x Qhd+ 3120 X 1440 - Octa-core [oryondual-core [2 Core] 4.74 Ghz + Oryon Hexa-core [6 Core] 3.60 Ghz - 12 Gb (sm-s948uzkaxaa)
- SKU:
- 21452030
- MPN:
- sm-s948uzkaxaa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:44:58 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:44:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PERFORMANCE | The world's first Privacy Display on mobile
Meet your built-in privacy screen, only on Galaxy S26 Ultra. Just manually switch on, and Privacy Display will protect your private information by hiding your full screen from other people's view. Or, you can choose what you want to hide such as certain apps, all incoming notifications or just when you need to enter PINs and passwords in Settings, Lock Screen or Secure Folder.
Upscale your viewing experience
The display's color depth processing precision leverages our advanced mDNIe technology to ensure you see color and gradation exactly as intended in up to a billion colors. From the deepest tones to the most vibrant hues, this processor enables a substantial boost in graphical performance. ProScaler also enhances details with AI processing improvements for clearer images.
Our most powerful processor, customized for Galaxy
Meet the latest and most powerful processor ever on Galaxy. It's engineered to unlock the full potential of Galaxy AI for heavy multitaskers, powering a customized image enhancer that sharpens and smooths visuals across apps and content in real time. Plus, a 39% boost to the advanced NPU and 24% greater graphics processing handles the most demanding titles for mobile gamers.
NPU
39% faster AI performance
GPU
24% improved graphics performance
CPU
19% faster processing
Play it cool with our largest Vapor Chamber ever
Galaxy S26 Ultra is built for demanding sessions, whether you're running heavy-spec games or using Galaxy AI. Powered by Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy, it delivers amplified gaming performance with fast, smooth and highly responsive gameplay. And with advanced thermal management from the new Vapor Chamber design, heat is dissipated faster and more efficiently than ever before. Alongside the tailored thermal interface material (TIM), the enhanced cooling system enables 21% greater thermal performance. Vulkan-optimized games also effectively render light and shadows while ray tracing creates 3D images with more realistic colors and reflections - further enhanced by the device's powerful Snapdragon processor customized for Galaxy.
Ultra-fast charge | Ultra-long lasting.
Refuel your device at blazing speeds without impacting battery health or slowing you down with Super Fast Charging 3.0.
Up to75%charge in around30 mins
Three storage options | Pick yours.
Galaxy S26 Ultra has storage covered:
1 TB / 16 GB RAM for power users, gamers and hi-res video lovers
512 GB / 12 GB RAM great for photos, streaming and everyday multitasking
256 GB / 12 GB RAM just right for essentials and daily use
CAMERA | 100x Zoom | See the unseen.
Bring far away into focus. Zoom from 1x to staggering 100x AI-powered Zoom as AI stabilizes your view and enhances clarity instantly.
Clear and bright, even at night
Galaxy S26 Ultra sets a new benchmark for Nightography with wider apertures and noise reduction for clear and detailed videos in low-light environments.
The Wide camera now features a 47% brighter aperture that opens to F1.4, while the Telephoto camera opens to F2.9 for 37% improved brightness.
Package Contents:
- Galaxy S26 Ultra SM-S938U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Features
IP68
Package Contents:
- Galaxy S26 Ultra SM-S948U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed | 3.60 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Type | Oryon |
| Processor Type | Oryon |
| Processor Speed | 4.74 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8850-AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.55 oz |
| Head SAR Value Maximum | 1.26 W/kg |
| Product Color | Black |
| Trunk SAR Value Maximum | 0.64 W/kg |
| Height | 6.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 1 Day |
| Charger Included | No |
| Maximum Charging Power | 60 W |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Built-in Memory | 256 GB |
| Memory Card Slot | No |
| Display & Graphics | |
| Screen-to-body Ratio | 90.7% |
| Screen Resolution | 3120 x 1440 |
| Screen Size | 6.9" |
| Brightness | 2600 Nit |
| Pixel Density (ppi) | 500 |
| Screen Mode | QHD+ |
| Flexible Folding Screen | No |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | PERFORMANCE | The world's first Privacy Display on mobile Meet your built-in privacy screen, only on Galaxy S26 Ultra. Just manually switch on, and Privacy Display will protect your private information by hiding your full screen from other people's view. Or, you can choose what you want to hide such as certain apps, all incoming notifications or just when you need to enter PINs and passwords in Settings, Lock Screen or Secure Folder. Upscale your viewing experience The display's color depth processing precision leverages our advanced mDNIe technology to ensure you see color and gradation exactly as intended in up to a billion colors. From the deepest tones to the most vibrant hues, this processor enables a substantial boost in graphical performance. ProScaler also enhances details with AI processing improvements for clearer images. Our most powerful processor, customized for Galaxy Meet the latest and most powerful processor ever on Galaxy. It's engineered to unlock the full potential of Galaxy AI for heavy multitaskers, powering a customized image enhancer that sharpens and smooths visuals across apps and content in real time. Plus, a 39% boost to the advanced NPU and 24% greater graphics processing handles the most demanding titles for mobile gamers. NPU 39% faster AI performance GPU 24% improved graphics performance CPU 19% faster processing Play it cool with our largest Vapor Chamber ever Galaxy S26 Ultra is built for demanding sessions, whether you're running heavy-spec games or using Galaxy AI. Powered by Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy, it delivers amplified gaming performance with fast, smooth and highly responsive gameplay. And with advanced thermal management from the new Vapor Chamber design, heat is dissipated faster and more efficiently than ever before. Alongside the tailored thermal interface material (TIM), the enhanced cooling system enables 21% greater thermal performance. Vulkan-optimized games also effectively render light and shadows while ray tracing creates 3D images with more realistic colors and reflections - further enhanced by the device's powerful Snapdragon processor customized for Galaxy. Ultra-fast charge | Ultra-long lasting. Refuel your device at blazing speeds without impacting battery health or slowing you down with Super Fast Charging 3.0. Up to 75% charge in around 30 mins Three storage options | Pick yours. Galaxy S26 Ultra has storage covered: 1 TB / 16 GB RAM for power users, gamers and hi-res video lovers 512 GB / 12 GB RAM great for photos, streaming and everyday multitasking 256 GB / 12 GB RAM just right for essentials and daily use CAMERA | 100x Zoom | See the unseen. Bring far away into focus. Zoom from 1x to staggering 100x AI-powered Zoom as AI stabilizes your view and enhances clarity instantly. Clear and bright, even at night Galaxy S26 Ultra sets a new benchmark for Nightography with wider apertures and noise reduction for clear and detailed videos in low-light environments. The Wide camera now features a 47% brighter aperture that opens to F1.4, while the Telephoto camera opens to F2.9 for 37% improved brightness. |
| Product Type | Smartphone |
| Product Name | Galaxy S26 Ultra SM-S948U Smartphone |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-S948UZKAXAA |
| Product Model | SM-S948U |
| Product Line | Galaxy S26 Ultra |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| AI Features |
|
| Sensor Type |
|
| Virtual Assistant |
|
| Phone Style | Bar |
| Wireless Charging | Yes |
| Fast-charge Capable | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 16 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| GPS Receiver | Yes |
| Contract Type | SIM-free |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.0 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Cellular Generation | 5G |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Camera | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera | Quad |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Video Recording Resolution | 4K |
| Third Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Rear Camera Aperture | f/1.4 |
| Fourth Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 200 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Rear Camera Video Recording Resolution | 8K |
Warranty Information