samsung
Samsung Galaxy Tab A11+ SM-X230 Tablet - 11" WUXGA - MediaTek Dimensity 7300 [4 nm] Octa-core - 8 GB - 256 GB Storage - Gray (sm-x230nzatxar)
- SKU:
- 21364887
- MPN:
- sm-x230nzatxar
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:32:25 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $325.94 each 325.94 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:32:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern, sleek and refined
Inspired by the iconic Galaxy S Series, the new Galaxy Tab A11+ looks sleek and refined. Its streamlined silhouette and clean finish complete a premium design that stays true to the Galaxy identity. Available in classic Grey and Silver, the Galaxy Tab A11+ blends well with your everyday style.
Boosted power. Optimized performance.
With a boosted CPU and GPU, Galaxy Tab A11+'s AP performance is consistently kept optimal for whichever purpose it is serving. Whether for smooth gaming, instant streaming, maximizing work productivity or efficient multitasking, the Galaxy Tab A11+ enables effortless usage.
Talk to Google Gemini about what you see
Go Live and share your camera with Gemini on your Galaxy Tab A11+ to get help about what you see. Just long press the side button to get started and share your screen or camera view with Google Gemini to ask for advice. Have a free-flowing conversation that can help you get the answers you're looking for.
Store more of what you love
The Galaxy Tab A11+ offers ample memory and storage capacity. With up to 8 GB of memory and 256 GB of storage, it enables fast, seamless multitasking and support for large files. If needed, you can even expand storage up to 2 TB with a microSD card.
Plays long, powers quickly
Fueled with 25 W charging power, Galaxy Tab A11+'s Super Fast Charging is built to sustain convenient usage for extended periods of time. Whether for work or play, tap into this tablet that lasts long with its 7,040 mAh battery.
Bright, clear display with smooth motion
Enjoy the Galaxy Tab A11+'s smooth and bright display, optimized for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion for watching videos, playing games, and browsing social media feeds. The display stays bright and clear even under direct sunlight, providing excellent visibility anytime, anywhere.
For your clearer face-to-face moments
Stay closer to everyone who matters, face to face. The Galaxy Tab A11+ comes with a 5 MP front camera for sharper, clearer video calls. Whether you're catching up with family or working with your team, enhanced clarity lets you see every smile and expression in lifelike detail.
Surround yourself with rich audio
The Galaxy Tab A11+ features Dolby-engineered Quad Speakers that deliver a rich, multidimensional audio experience. From your favourite playlists to the latest movies, the immersive 3D sound draws you into a soundscape that's crisp, clear, and deeply engaging. The Galaxy Tab A11+ also comes with a 3.5 mm audio jack, so you can conveniently enjoy your content with wired headphones.
Features
C
Features:
GLONASS
Beidou
Galileo
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Repeated Free Fall Reliability Class:
E
Virtual Assistant Supported:
Gemini
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Power Description | |
| Energy Efficiency Class | E |
| Maximum Power Supply Wattage | 25 W |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| NPU Name | NPU 655 |
| Processor Type | Cortex A78 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 7300 (4 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Product Color | Gray |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.16 W/kg |
| Height | 6.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10.1" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 15 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 11" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 206 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Controller Model | Mali-G615 MC2 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Modern, sleek and refined Inspired by the iconic Galaxy S Series, the new Galaxy Tab A11+ looks sleek and refined. Its streamlined silhouette and clean finish complete a premium design that stays true to the Galaxy identity. Available in classic Grey and Silver, the Galaxy Tab A11+ blends well with your everyday style. Boosted power. Optimized performance. With a boosted CPU and GPU, Galaxy Tab A11+'s AP performance is consistently kept optimal for whichever purpose it is serving. Whether for smooth gaming, instant streaming, maximizing work productivity or efficient multitasking, the Galaxy Tab A11+ enables effortless usage. Talk to Google Gemini about what you see Go Live and share your camera with Gemini on your Galaxy Tab A11+ to get help about what you see. Just long press the side button to get started and share your screen or camera view with Google Gemini to ask for advice. Have a free-flowing conversation that can help you get the answers you're looking for. Store more of what you love The Galaxy Tab A11+ offers ample memory and storage capacity. With up to 8 GB of memory and 256 GB of storage, it enables fast, seamless multitasking and support for large files. If needed, you can even expand storage up to 2 TB with a microSD card. Plays long, powers quickly Fueled with 25 W charging power, Galaxy Tab A11+'s Super Fast Charging is built to sustain convenient usage for extended periods of time. Whether for work or play, tap into this tablet that lasts long with its 7,040 mAh battery. Bright, clear display with smooth motion Enjoy the Galaxy Tab A11+'s smooth and bright display, optimized for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion for watching videos, playing games, and browsing social media feeds. The display stays bright and clear even under direct sunlight, providing excellent visibility anytime, anywhere. For your clearer face-to-face moments Stay closer to everyone who matters, face to face. The Galaxy Tab A11+ comes with a 5 MP front camera for sharper, clearer video calls. Whether you're catching up with family or working with your team, enhanced clarity lets you see every smile and expression in lifelike detail. Surround yourself with rich audio The Galaxy Tab A11+ features Dolby-engineered Quad Speakers that deliver a rich, multidimensional audio experience. From your favourite playlists to the latest movies, the immersive 3D sound draws you into a soundscape that's crisp, clear, and deeply engaging. The Galaxy Tab A11+ also comes with a 3.5 mm audio jack, so you can conveniently enjoy your content with wired headphones. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab A11+ SM-X230 Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X230NZATXAR |
| Product Model | SM-X230 |
| Product Line | Galaxy Tab A11+ |
| Technical Information | |
| Audio Formats |
|
| Fast Charging Support | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Video Formats |
|
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information