samsung
Samsung Galaxy Tab A9+ Tablet - 11" WUXGA - Octa-core [Kryo 660 Gold Dual-core [2 Core] 2.20 GHz + Kryo 660 Silver Hexa-core [6 Core] 1.80 GHz] - 4 GB RAM - 64 GB Storage - Graphite (sm-x210nzaaxar)
- SKU:
- 20590029
- MPN:
- sm-x210nzaaxar
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:18:33 AM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:18:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Classic and contemporary
Stylish with a touch of cool, the Galaxy Tab A9 and Tab A9+ features a sleek design and a smooth metal body. Enjoy Samsung's signature tablet design in Graphite, Silver and Navy with each hue highlighting effortless charm.
Expansive, bright visuals with smooth motion
Experience the joy of entertainment on the large, bright display. Galaxy Tab A9+'s high screen refresh rate lets you immerse in the visuals with smooth and fluid motion. Even when you are out in the sun, step into the captivating world of your favorite content.
Store more of what you love
Galaxy Tab A9 and Tab A9+ come with up to 8GB of RAM memory, ensuring less lag while you multi-task. Plus, the built-in 128GB storage saves all your hi-res videos, photos and files. You can expand the storage with a microSD card - up to 1TB. Store more of what you love and delete less.
Split the screen into three. Multiply your productivity
Conquer multiple tasks at once. With Galaxy Tab A9+, you can sketch out architectural plans and choose captivating visuals and video chat - up to three apps all on one screen without ever closing a window.
Surround yourself with rich audio
Take a deep dive into a rich soundscape with speakers that provide an enveloping audio experience. Whether you're enjoying a movie or music, Galaxy Tab A9+ lets you fully engage in 3D sound with stunning clarity and depth.
Secure your peace of mind
Keep your information safe and sound. Store important data in the Secure Folder and monitor the overall security status of your device on the Privacy Dashboard. Make the most of your Samsung Galaxy experience, worry-free of security issues.
Quick Share at hyperspeed | Quick Share
Sharing your photos, videos and documents is fast and easy with Quick Share. Just a few taps and you can instantly send files from your Galaxy phone, Tab or Book to other nearby Galaxy devices - even to multiple devices. Want to send a file to a non-Galaxy device? It's as easy as sending a link.
Never lose track | Continue Apps on other devices
Pick up right where you left off, whenever you need. By simply being signed in to the same Samsung account, you can get back to your notes or internet search without starting all over again while freely switching between your two devices.
Expand your horizons | Copy & Paste
Produce, deliver, and achieve beyond borders by seamlessly copying and pasting across devices. Whether you're creating a mood board or putting information into PowerPoint slides, your productivity and creative energy will flow more freely and efficiently.
Pair up without a hold up | Auto Sync
Let time-consuming manual pairing of your favorite devices be a thing of the past. From your laptop and earbuds to Galaxy Watch, you'll see all the devices that have been paired with your Samsung Galaxy phone automatically appear in your Galaxy Tab A9 or Tab A9+'s Bluetooth device list.
Features
GLONASS
Beidou
Galileo
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | Qualcomm |
| 2nd Processor Type | Kryo 660 Silver |
| Processor Type | Kryo 660 Gold |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Product Color | Graphite |
| Trunk SAR Value Maximum | 0.42 W/kg |
| Height | 6.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10.1" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Removable Battery | No |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 11" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Classic and contemporary Stylish with a touch of cool, the Galaxy Tab A9 and Tab A9+ features a sleek design and a smooth metal body. Enjoy Samsung's signature tablet design in Graphite, Silver and Navy with each hue highlighting effortless charm. Expansive, bright visuals with smooth motion Experience the joy of entertainment on the large, bright display. Galaxy Tab A9+'s high screen refresh rate lets you immerse in the visuals with smooth and fluid motion. Even when you are out in the sun, step into the captivating world of your favorite content. Store more of what you love Galaxy Tab A9 and Tab A9+ come with up to 8GB of RAM memory, ensuring less lag while you multi-task. Plus, the built-in 128GB storage saves all your hi-res videos, photos and files. You can expand the storage with a microSD card - up to 1TB. Store more of what you love and delete less. Split the screen into three. Multiply your productivity Conquer multiple tasks at once. With Galaxy Tab A9+, you can sketch out architectural plans and choose captivating visuals and video chat - up to three apps all on one screen without ever closing a window. Surround yourself with rich audio Take a deep dive into a rich soundscape with speakers that provide an enveloping audio experience. Whether you're enjoying a movie or music, Galaxy Tab A9+ lets you fully engage in 3D sound with stunning clarity and depth. Secure your peace of mind Keep your information safe and sound. Store important data in the Secure Folder and monitor the overall security status of your device on the Privacy Dashboard. Make the most of your Samsung Galaxy experience, worry-free of security issues. Quick Share at hyperspeed | Quick Share Sharing your photos, videos and documents is fast and easy with Quick Share. Just a few taps and you can instantly send files from your Galaxy phone, Tab or Book to other nearby Galaxy devices - even to multiple devices. Want to send a file to a non-Galaxy device? It's as easy as sending a link. Never lose track | Continue Apps on other devices Pick up right where you left off, whenever you need. By simply being signed in to the same Samsung account, you can get back to your notes or internet search without starting all over again while freely switching between your two devices. Expand your horizons | Copy & Paste Produce, deliver, and achieve beyond borders by seamlessly copying and pasting across devices. Whether you're creating a mood board or putting information into PowerPoint slides, your productivity and creative energy will flow more freely and efficiently. Pair up without a hold up | Auto Sync Let time-consuming manual pairing of your favorite devices be a thing of the past. From your laptop and earbuds to Galaxy Watch, you'll see all the devices that have been paired with your Samsung Galaxy phone automatically appear in your Galaxy Tab A9 or Tab A9+'s Bluetooth device list. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab A9+ Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X210NZAAXAR |
| Product Line | Galaxy Tab A9+ |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 |
| Network & Communication | |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information