samsung
Samsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T630 Rugged Tablet - 10.1" WUXGA - Octa-core 2.40 GHz 1.80 GHz] - 4 GB RAM - 64 GB Storage - Black (sm-t638uzkan14)
- SKU:
- 19290146
- MPN:
- sm-t638uzkan14
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:39:35 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:39:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Durable design
- Advanced Processor
- Long-lasting Battery
- Ruggedness
Unleash your productivity with the portable, durable and secure Galaxy Tab Active4 Pro wherever your work takes you.
Light to carry, easy to use
Galaxy Tab Active4 Pro is designed inside and out to help you simplify your day. Its slim and light body makes it easy to carry in any work environment. Manage your tasks quickly with the intuitive and easy-to-use One UI.
Enhanced performance and connectivity
Work faster and smarter with Galaxy Tab Active4 Pro. With up to 1TB of external storage and the power of the Octa-core advanced processor, you can multitask even with big apps and files. Wi-Fi 6 and 5G (Sub-6) make sure you stay connected whether you're in the office or on the go.
Long-lasting power that keeps you going
Power through your tasks with a 7,600mAh battery. Plug in for fast charging via POGO or USB Type-C when you need to charge. With convenient power options, stay charged and ready to work.
Stay powered even without a battery
Galaxy Tab Active4 Pro stays on and powered even without a battery. When you leave the tablet in high heat inside a vehicle or need to stay charged and connected at a kiosk, use No Battery Mode to keep it powered and avoid a swollen battery. Simply plug into a power source and continue working.
Designed to be sturdy and reliable
Galaxy Tab Active4 Pro is reliable in harsh conditions. With Corning® Gorilla® Glass 5, an IP68 rating and MIL-STD-810H compliance, the 10.1-inch tablet is resistant to scratches, water and dust. Portable and compact, it's built to tough out your day.
A PC-like experience both inside and out
Get the PC-like experience of Samsung DeX for productivity whether you're on site or in the office. Quickly draft emails and send status reports back from the field with Samsung DeX on your tablet, then back in the office move to extensive editing and collaboration on a bigger screen.
Link devices to make business mobile
Enhanced Near Field Communication (NFC) makes your device into a mobile point of sale (mPOS) for easy payment processing from where you stand. Plus use your device to check employee ID and scan barcodes to make your business more mobile and linked than ever before.
Works seamlessly with gloves
No need to take off the gloves. By adjusting the touch sensitivity settings, you can keep your gloves on as you get things done. Open frequently used apps with a single press by mapping them to the Active key. You can even access the Active key while the screen is locked, off or asleep.
Package Contents:
- Galaxy Tab Active4 Pro
- AC Adapter
- S Pen
Features
- Galaxy Tab Active4 Pro
- AC Adapter
- S Pen
Features:
Glove Touch
High Dynamic Range (HDR)
Removable Battery
Dust Resistant
Water Resistant
Drop Resistant
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Processor | |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7325 Snapdragon 778G 5G |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 6.7" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 9.6" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Parts: 1 year on in the box accessories</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Durable design Advanced Processor Long-lasting Battery Ruggedness Power up like a pro. Galaxy Tab Active4 Pro Unleash your productivity with the portable, durable and secure Galaxy Tab Active4 Pro wherever your work takes you. Light to carry, easy to use Galaxy Tab Active4 Pro is designed inside and out to help you simplify your day. Its slim and light body makes it easy to carry in any work environment. Manage your tasks quickly with the intuitive and easy-to-use One UI. Enhanced performance and connectivity Work faster and smarter with Galaxy Tab Active4 Pro. With up to 1TB of external storage and the power of the Octa-core advanced processor, you can multitask even with big apps and files. Wi-Fi 6 and 5G (Sub-6) make sure you stay connected whether you're in the office or on the go. Long-lasting power that keeps you going Power through your tasks with a 7,600mAh battery. Plug in for fast charging via POGO or USB Type-C when you need to charge. With convenient power options, stay charged and ready to work. Stay powered even without a battery Galaxy Tab Active4 Pro stays on and powered even without a battery. When you leave the tablet in high heat inside a vehicle or need to stay charged and connected at a kiosk, use No Battery Mode to keep it powered and avoid a swollen battery. Simply plug into a power source and continue working. Designed to be sturdy and reliable Galaxy Tab Active4 Pro is reliable in harsh conditions. With Corning® Gorilla® Glass 5, an IP68 rating and MIL-STD-810H compliance, the 10.1-inch tablet is resistant to scratches, water and dust. Portable and compact, it's built to tough out your day. A PC-like experience both inside and out Get the PC-like experience of Samsung DeX for productivity whether you're on site or in the office. Quickly draft emails and send status reports back from the field with Samsung DeX on your tablet, then back in the office move to extensive editing and collaboration on a bigger screen. Link devices to make business mobile Enhanced Near Field Communication (NFC) makes your device into a mobile point of sale (mPOS) for easy payment processing from where you stand. Plus use your device to check employee ID and scan barcodes to make your business more mobile and linked than ever before. Works seamlessly with gloves No need to take off the gloves. By adjusting the touch sensitivity settings, you can keep your gloves on as you get things done. Open frequently used apps with a single press by mapping them to the Active key. You can even access the Active key while the screen is locked, off or asleep. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab Active4 Pro |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-T638UZKAN14 |
| Product Model | SM-T630 |
| Product Line | Galaxy Tab Active4 Pro |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB 3.2 Gen 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| Near Field Communication | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information