samsung
Samsung Galaxy Tab Active5 5G SM-X308U Rugged Tablet - 8" WUXGA - Octa-core - 6 GB - 128 GB Storage - 5G - Green (sm-x308uzgtn14)
- SKU:
- 20825319
- MPN:
- sm-x308uzgtn14
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:17:04 PM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:17:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Powerfull performance and spacious storage
It's easier to get more done with Galaxy Tab Active5 5G. With up to 1TB of external storage and Octa-core processing power, you can multitask even with heavy apps and files.
Speed to keep you safe and productive
Skip the lag when you're on-the-job. Galaxy Tab Active5 5G supports 5G(Sub6), Wi-Fi 6 and Dual SIM capacity for fast connection.
See it how you need to see it
Give it a good look. Galaxy Tab Active5 5G's 8-inch display reveals detailed visuals with 600nits brightness, smoother motion with 120Hz refresh rate and enhanced outdoor visibility with Vision Booster.
Rugged from edge to edge
MIL-STD-810H attests to its toughness in extreme environments and IP68 ratings mean it's water and dust resistant. Plus, it's safe to clean with sanitiser and is designed to withstand accidental drops.
Touchscreen built for hands-on work
With its high touch sensitivity, Galaxy Tab Active5 5G seamlessly responds to your touch for a smooth workflow even out in the field.
Long hours, no problem.
Keep one handy at all times. Galaxy Tab Active5 5G's 5,050mAh battery can be replaced and recharged for uninterrupted usage. With POGO pins, you can also connect your device easily, transfer data, and bring in other accessories for versatility and convenience.
Stay powered even without a battery
Galaxy Tab Active5 5G stays on and powered even without a battery. Use No Battery Mode to keep it powered by simply pluging into a power source and continue working.
Secured by Samsung Knox
Look out for your invaluable assets. Galaxy Tab Active5 5G is offered with up to 4 generations of OS upgrades and up to 5 years of security updates to keep your device running smooth and your data properly safeguarded by Samsung Knox.
Make the most of your go-to key
Specialised to expedite your day. Customise your Active Key to save unnecessary steps in getting done your most frequent tasks and routines. Set the go-to key with specific actions including launching designated apps, quick barcode scanning with Knox Capture and more.
S Pen is just as tough, gloves on or off
Galaxy Tab Active5 5G comes with an IP68-rated water- and dust-resistant S Pen in box, for an easy way to work on the go with no need to charge. Responsive and precise even with gloves on, easily capture and create content and use it in outdoor environments from logistics to healthcare.
Features
GLONASS
Galileo
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Beidou
Dust Resistant
Water Resistant
Corning Gorilla Glass 5
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 15.27 oz |
| Product Color | Green |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.24 W/kg |
| Height | 5" |
| Color Family | Green |
| Rugged | Yes |
| Width | 8.4" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/Legal/Phone-HSGuide.html |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 33 Hours |
| Battery Capacity | 5050 mAh |
| Memory | |
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 8" |
| Brightness | 600 Nit |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Powerfull performance and spacious storage It's easier to get more done with Galaxy Tab Active5 5G. With up to 1TB of external storage and Octa-core processing power, you can multitask even with heavy apps and files. Speed to keep you safe and productive Skip the lag when you're on-the-job. Galaxy Tab Active5 5G supports 5G(Sub6), Wi-Fi 6 and Dual SIM capacity for fast connection. See it how you need to see it Give it a good look. Galaxy Tab Active5 5G's 8-inch display reveals detailed visuals with 600nits brightness, smoother motion with 120Hz refresh rate and enhanced outdoor visibility with Vision Booster. Rugged from edge to edge MIL-STD-810H attests to its toughness in extreme environments and IP68 ratings mean it's water and dust resistant. Plus, it's safe to clean with sanitiser and is designed to withstand accidental drops. Touchscreen built for hands-on work With its high touch sensitivity, Galaxy Tab Active5 5G seamlessly responds to your touch for a smooth workflow even out in the field. Long hours, no problem. Keep one handy at all times. Galaxy Tab Active5 5G's 5,050mAh battery can be replaced and recharged for uninterrupted usage. With POGO pins, you can also connect your device easily, transfer data, and bring in other accessories for versatility and convenience. Stay powered even without a battery Galaxy Tab Active5 5G stays on and powered even without a battery. Use No Battery Mode to keep it powered by simply pluging into a power source and continue working. Secured by Samsung Knox Look out for your invaluable assets. Galaxy Tab Active5 5G is offered with up to 4 generations of OS upgrades and up to 5 years of security updates to keep your device running smooth and your data properly safeguarded by Samsung Knox. Make the most of your go-to key Specialised to expedite your day. Customise your Active Key to save unnecessary steps in getting done your most frequent tasks and routines. Set the go-to key with specific actions including launching designated apps, quick barcode scanning with Knox Capture and more. S Pen is just as tough, gloves on or off Galaxy Tab Active5 5G comes with an IP68-rated water- and dust-resistant S Pen in box, for an easy way to work on the go with no need to charge. Responsive and precise even with gloves on, easily capture and create content and use it in outdoor environments from logistics to healthcare. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab Active5 5G SM-X308U Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X308UZGTN14 |
| Product Model | SM-X308U |
| Product Line | Galaxy Tab Active5 5G |
| Technical Information | |
| Release Year | 2024 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0, charging/accessories connector pins |
| Charging Interface | USB Type C |
| Network & Communication | |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| SIM Size Supported |
|
| Cellular Generation | 5G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information