samsung
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro 5G Enterprise Edition Rugged Tablet - 10.1" WUXGA - Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 [4 nm] Octa-core - 6 GB - 128 GB Storage - 5G - Green (sm-x358uzgan14)
- SKU:
- 21148473
- MPN:
- sm-x358uzgan14
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:08:55 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:08:55 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for Harsh Environments: Withstands drops, dust, water, and extreme temperatures ideal for fieldwork, logistics, and law enforcementFeatures a slate design for providing you with the ultimate portability and comfortable usability The lavish 2.50 GHz processing speed and 6 GB memory lets you easily juggle between social, professional and gaming apps 10.1" screen allows a great view of movies and TV shows and yet is small enough to easily carry Cortex A720 processor for performing computational tasks effectively
Features
Ingress Protection (IP) Rating:
IP68
IP68
Certifications & Standards:
MIL-STD-810H
Features:
Beidou
Dust Resistant
Galileo
GLONASS
Glove Touch
GPS
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Scratch Resistant
Water Resistant
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Aperture | f/2.0 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2.40 GHz |
| 3rd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| NPU Name | Hexagon |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.51 lb |
| Product Color | Green |
| Height | 6.7" |
| Color Family | Green |
| Rugged | Yes |
| Width | 9.6" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.1" |
| Brightness | 600 Nit |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab Active5 Pro 5G Enterprise Edition Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X358UZGAN14 |
| Product Line | Galaxy Tab Active5 Pro 5G Enterprise Edition |
| Technical Information | |
| Audio Formats |
|
| Release Year | 2025 |
| Video Formats |
|
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 3.2 Gen 1, charging/accessories connector pins |
| Charging Interface | USB Type C |
| Network & Communication | |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| SIM Size Supported |
|
| Cellular Generation | 5G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro 5G Enterprise Edition Rugged Tablet - 10.1" WUXGA - Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 [4 nm] Octa-core - 6 GB - 128 GB Storage - 5G - Green (sm-x358uzgan14)