samsung
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro Enterprise Edition Rugged Tablet - 10.1" WUXGA - Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 [4 nm] Octa-core - 8 GB - 256 GB Storage - Green (sm-x350nzgen20)
- SKU:
- 21151394
- MPN:
- sm-x350nzgen20
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:49:41 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:49:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The essential package tailored for business
Galaxy Enterprise Edition is a package of products, solutions and services that comes business-ready, right out of the box from the very first day.
Ensure business continuity
Ensured with a three-year warranty and a two-year product life cycle
Consolidated Knox solutions
1-year Knox Suite - Enterprise Plan: All-in-one solution package for Galaxy devices
Extensive security support
With up to seven years of security maintenance releases
Ready to take on rugged environments
Built for tough conditions, Galaxy Tab Active5 Pro is MIL-STD-810H compliant. Its display features Corning® Gorilla® Glass Victus®+ to help protect the screen from scratches and cracks during everyday tasks.
IP68 rated for dust and water resistance
With IP65 and IP68 protection, Galaxy Tab Active5 Pro is designed to endure exposure to water, dust and dirt. Whether you're working in unpredictable weather or rugged job sites, it stays protected - keeping you focused on the task at hand without interruptions.
Designed for cleaning with sanitisers
Frequent use in shared spaces requires easy cleaning. Galaxy Tab Active5 Pro supports cleaning with several common sanitisers, helping maintain hygiene in high-touch environments such as offices or field operations.
Responsive touch for seamless hands-on work
Keep working without interruptions. Galaxy Tab Active5 Pro's touchscreen remains responsive even with gloves on, so you don't have to constantly remove them.
Optimised connectivity to drive you forward
Wi-Fi 6E delivers faster speeds with expanded bandwidth, enabling smooth communication and data access. Dual GPS improves location accuracy for precise tracking, while eSIM supports connectivity without a physical SIM, keeping workers connected.
Dual Hot Swap. Switch battery, stay powered
Replace the battery on Galaxy Tab Active5 Pro instantly without having to reboot, so there's no lost progress. Two replaceable 5,050mAh (typical) batteries with a combined capacity of 10,100mAh (typical), provide extended usage for demanding tasks, while fast charging via USB-C and POGO help you power up quickly and stay on track.
Keep going without a battery
Stay powered, even without a battery. When working in high-temperature environments or using a kiosk, No Battery Mode allows the device to operate directly from a power source, without using the battery. Simply plug into a power source and continue working without interruption.
Front Tagging NFC. A smoother way to pay
Front Tagging NFC enables simple, tap-based payments right on the front screen of Galaxy Tab Active5 Pro, making transactions easy at kiosks and self-service stations. With Front Tagging NFC functionality, it eliminates the need for extra accessories, helping businesses to operate efficiently.
Brilliantly vivid visuals for detailed clarity
The 10.1-inch display on Galaxy Tab Active5 Pro now shines up to 600 nits with up to 120Hz refresh rate for smooth scrolling and responsive interactions. Intelligent Vision Booster enhances visibility, keeping content clear even in bright outdoor settings.
Features
IP68
Certifications & Standards:
MIL-STD-810H
Features:
Beidou
Dust Resistant
Galileo
GLONASS
Glove Touch
GPS
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Scratch Resistant
Water Resistant
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Aperture | f/2.0 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2.40 GHz |
| 3rd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| NPU Name | Hexagon |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Product Color | Green |
| Height | 6.7" |
| Color Family | Green |
| Rugged | Yes |
| Width | 9.6" |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.1" |
| Brightness | 600 Nit |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | The essential package tailored for business Galaxy Enterprise Edition is a package of products, solutions and services that comes business-ready, right out of the box from the very first day. Ensure business continuity Ensured with a three-year warranty and a two-year product life cycle Consolidated Knox solutions 1-year Knox Suite - Enterprise Plan: All-in-one solution package for Galaxy devices Extensive security support With up to seven years of security maintenance releases Ready to take on rugged environments Built for tough conditions, Galaxy Tab Active5 Pro is MIL-STD-810H compliant. Its display features Corning® Gorilla® Glass Victus®+ to help protect the screen from scratches and cracks during everyday tasks. IP68 rated for dust and water resistance With IP65 and IP68 protection, Galaxy Tab Active5 Pro is designed to endure exposure to water, dust and dirt. Whether you're working in unpredictable weather or rugged job sites, it stays protected - keeping you focused on the task at hand without interruptions. Designed for cleaning with sanitisers Frequent use in shared spaces requires easy cleaning. Galaxy Tab Active5 Pro supports cleaning with several common sanitisers, helping maintain hygiene in high-touch environments such as offices or field operations. Responsive touch for seamless hands-on work Keep working without interruptions. Galaxy Tab Active5 Pro's touchscreen remains responsive even with gloves on, so you don't have to constantly remove them. Optimised connectivity to drive you forward Wi-Fi 6E delivers faster speeds with expanded bandwidth, enabling smooth communication and data access. Dual GPS improves location accuracy for precise tracking, while eSIM supports connectivity without a physical SIM, keeping workers connected. Dual Hot Swap. Switch battery, stay powered Replace the battery on Galaxy Tab Active5 Pro instantly without having to reboot, so there's no lost progress. Two replaceable 5,050mAh (typical) batteries with a combined capacity of 10,100mAh (typical), provide extended usage for demanding tasks, while fast charging via USB-C and POGO help you power up quickly and stay on track. Keep going without a battery Stay powered, even without a battery. When working in high-temperature environments or using a kiosk, No Battery Mode allows the device to operate directly from a power source, without using the battery. Simply plug into a power source and continue working without interruption. Front Tagging NFC. A smoother way to pay Front Tagging NFC enables simple, tap-based payments right on the front screen of Galaxy Tab Active5 Pro, making transactions easy at kiosks and self-service stations. With Front Tagging NFC functionality, it eliminates the need for extra accessories, helping businesses to operate efficiently. Brilliantly vivid visuals for detailed clarity The 10.1-inch display on Galaxy Tab Active5 Pro now shines up to 600 nits with up to 120Hz refresh rate for smooth scrolling and responsive interactions. Intelligent Vision Booster enhances visibility, keeping content clear even in bright outdoor settings. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab Active5 Pro Enterprise Edition Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X350NZGEN20 |
| Product Line | Galaxy Tab Active5 Pro Enterprise Edition |
| Technical Information | |
| Audio Formats |
|
| Release Year | 2025 |
| Video Formats |
|
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 3.2 Gen 1, charging/accessories connector pins |
| Charging Interface | USB Type C |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information