samsung
Samsung Galaxy Tab S10 FE SM-X528U Tablet - 10.9" WUXGA+ - Samsung Exynos 1580 [S5E8855] Octa-core - 8 GB - 128 GB Storage - Android 15 - 5G - Gray (sm-x528uzaavzw)
- SKU:
- 21093335
- MPN:
- sm-x528uzaavzw
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 01:08:26 PM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 01:08:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Screens as wide as your imagination
From streaming to gaming to sketching, see every detail on the expansive screens of Galaxy Tab S10 FE Series. One look at the beautiful display and you'll wonder how you ever did without it.
One refreshingly smooth display
A bigger, better display with up to 90Hz adaptive refresh rate makes content look crisp and scrolling feel fluid. Vision Booster keeps views looking clear even outdoors with up to 800 nits brightness.
Circle anything. Search everything.
From where to buy those awesome shoes to homework help, just circle it and let the answers come to you using Circle to Search with Google.
Intelligent features with S Pen | Math Solver
Use S Pen to write out a math equation and Math Solver will solve it for you, including trigonometric equations.
Handwriting Assist
Tidy up your handwritten notes with Handwriting Assist. It easily straightens, aligns and adjusts the spacing of your letters to create neater notes.
Tap into AI on your keyboard
Quickly start typing prompts, scheduling meetings and more using the new AI hot key on the Book Cover Keyboard (sold separately). It's like having an AI-generated personal assistant only a tap away.
Durable, from drops to dunks
Galaxy Tab goes where others can't. As some of the only IP68-rated tablets out there, Galaxy Tab S10 FE Series can withstand full immersion in water, no sweat.
Power to maximize downtime
The latest Exynos 1580 chipset fuels what you love with powerful performance, whether you're multitasking in split view or going further than ever before in your favorite game.
Lighter. Thinner. Winner.
Galaxy Tab S10 FE Series is made even lighter and thinner⁷ so you can unwind with a big screen wherever you are.
Powerful meets well-polished
Kick back and relax in style. With three sleek finishes to choose from, Galaxy Tab S10 FE Series adds a touch of cool to your days out and nights in.
Clear cameras for calling and creating
Stay connected with an ultra-wide front camera and upgraded 13MP rear camera. Whether you're catching up on a video call or creating content, these cameras clearly capture the moment.
Conveniently control your home
Add the SmartThings widget to manage your home and control connected devices in each room with just a tap
Package Contents:
- Galaxy Tab S10 FE SM-X528U Tablet
- S Pen
- USB-C Data Cable
- Ejection Pin
Features
IP68
Package Contents:
- Galaxy Tab S10 FE SM-X528U Tablet
- S Pen
- USB-C Data Cable
- Ejection Pin
Charger Included:
No
Features:
Beidou
Dust Resistant
Face Recognition
Galileo
GLONASS
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Water Resistant
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Number of Speakers | 2 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Sound System | Dolby Atmos |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2.60 GHz |
| 3rd Processor Speed | 1.90 GHz |
| NPU Performance | 14.7 TOPS |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Type | Cortex A720 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Samsung |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| NPU Name | AI Engine |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 1580 (S5E8855) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Gray |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.19 W/kg |
| Height | 6.5" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10" |
| Depth | 0.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Removable Battery | No |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 20 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2304 x 1440 |
| Screen Size | 10.9" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 800 Nit |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 249 |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Graphics Controller Manufacturer | Samsung |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Screens as wide as your imagination From streaming to gaming to sketching, see every detail on the expansive screens of Galaxy Tab S10 FE Series. One look at the beautiful display and you'll wonder how you ever did without it. One refreshingly smooth display A bigger, better display with up to 90Hz adaptive refresh rate makes content look crisp and scrolling feel fluid. Vision Booster keeps views looking clear even outdoors with up to 800 nits brightness. Circle anything. Search everything. From where to buy those awesome shoes to homework help, just circle it and let the answers come to you using Circle to Search with Google. Intelligent features with S Pen | Math Solver Use S Pen to write out a math equation and Math Solver will solve it for you, including trigonometric equations. Handwriting Assist Tidy up your handwritten notes with Handwriting Assist. It easily straightens, aligns and adjusts the spacing of your letters to create neater notes. Tap into AI on your keyboard Quickly start typing prompts, scheduling meetings and more using the new AI hot key on the Book Cover Keyboard (sold separately). It's like having an AI-generated personal assistant only a tap away. Durable, from drops to dunks Galaxy Tab goes where others can't. As some of the only IP68-rated tablets out there, Galaxy Tab S10 FE Series can withstand full immersion in water, no sweat. Power to maximize downtime The latest Exynos 1580 chipset fuels what you love with powerful performance, whether you're multitasking in split view or going further than ever before in your favorite game. Lighter. Thinner. Winner. Galaxy Tab S10 FE Series is made even lighter and thinner⁷ so you can unwind with a big screen wherever you are. Powerful meets well-polished Kick back and relax in style. With three sleek finishes to choose from, Galaxy Tab S10 FE Series adds a touch of cool to your days out and nights in. Clear cameras for calling and creating Stay connected with an ultra-wide front camera and upgraded 13MP rear camera. Whether you're catching up on a video call or creating content, these cameras clearly capture the moment. Conveniently control your home Add the SmartThings widget to manage your home and control connected devices in each room with just a tap |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab S10 FE SM-X528U Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X528UZAAVZW |
| Product Model | SM-X528U |
| Product Line | Galaxy Tab S10 FE |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Audio Formats |
|
| Release Year | 2025 |
| Video Formats |
|
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 (DP Out) |
| DisplayPort | Yes |
| Network & Communication | |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax(6E) |
| Bluetooth | Yes |
| Service Provider | Verizon |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Profile Supported |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| SIM Size Supported |
|
| Cellular Generation | 5G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 15 |
Warranty Information