samsung
Samsung Galaxy Tab S10 Lite SM-X400 Tablet - 10.9" WUXGA+ - Samsung Exynos 1380 [S5E8835] Octa-core - 6 GB - 128 GB Storage - Android 15 - Gray (sm-x400nzaaxar)
- SKU:
- 21270129
- MPN:
- sm-x400nzaaxar
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $374.31 each 374.31 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
See the highlights
- Vivid display with Vision Booster
- Enhanced multitasking performance
- Battery for long-lasting entertainment
- Intuitive S Pen included
Travels Lite | Goes the distance.
Galaxy Tab S10 Lite is just that. Thin, lightweight and durable, the Armor Aluminum design stays portable without sacrificing power.
Available in three sleek finishes to make a statement on the move.
A breakout big screen
Content and creative projects pop on a vivid display built for comfort. Vision Booster with blue light reduction keeps the screen looking clear while easing eye strain, and up to 90 Hz refresh rates make scrolling look crisp and feel smooth.
Power to do more. Space to keep it.
An enhanced Exynos 1380 chipset easily powers split-screen multitasking so you can take PC-like productivity anywhere. And with microSD card expandable storage, there's always space to save more.
Battery for long-lasting entertainment
Stay ready for any side quest with up to 16 hours of video playback. When you finally do need a revive, Super Fast Charging restores your battery bar, fast.
Write, draw, do it all | Problem solved with precision
Write out equations in Samsung Notes and Math Solver automatically solves them. Galaxy Tab S10 Lite integrates intelligent features into your workflow for even more strokes of genius.
Handwriting the right way
Clean up handwritten notes with Handwriting Help to keep your work looking polished. Straighten lines, correct letter shapes and make beautiful handwriting feel effortless with S Pen.
Instant edits with Object Eraser
Remove background distractions or unwanted objects in your photos with Object Eraser. Just trace around the area using S Pen and it disappears - no extra apps or editing tricks needed.
Package Contents:
- Galaxy Tab S10 Lite SM-X400 Tablet
- S Pen
- USB-C to C Cable
- Ejection Pin
Features
IP42
Package Contents:
- Galaxy Tab S10 Lite SM-X400 Tablet
- S Pen
- USB-C to C Cable
- Ejection Pin
Repairability Class:
C
Features:
GLONASS
Beidou
Galileo
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)
Repeated Free Fall Reliability Class:
E
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Power Description | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Maximum Power Supply Wattage | 25 W |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| NPU Performance | 4.9 TOPS |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| NPU Name | AI Engine |
| Processor Type | Cortex A78 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Samsung |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 1380 (S5E8835) |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Product Color | Gray |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.24 W/kg |
| Height | 6.5" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 16 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 2000 |
| Memory | |
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 2112 x 1320 |
| Graphics Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Screen Size | 10.9" |
| Brightness | 162 Nit |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 228 |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | See the highlights Vivid display with Vision Booster Enhanced multitasking performance Battery for long-lasting entertainment Intuitive S Pen included Travels Lite | Goes the distance. Galaxy Tab S10 Lite is just that. Thin, lightweight and durable, the Armor Aluminum design stays portable without sacrificing power. Available in three sleek finishes to make a statement on the move. A breakout big screen Content and creative projects pop on a vivid display built for comfort. Vision Booster with blue light reduction keeps the screen looking clear while easing eye strain, and up to 90 Hz refresh rates make scrolling look crisp and feel smooth. Power to do more. Space to keep it. An enhanced Exynos 1380 chipset easily powers split-screen multitasking so you can take PC-like productivity anywhere. And with microSD card expandable storage , there's always space to save more. Battery for long-lasting entertainment Stay ready for any side quest with up to 16 hours of video playback . When you finally do need a revive, Super Fast Charging restores your battery bar, fast. Write, draw, do it all | Problem solved with precision Write out equations in Samsung Notes and Math Solver automatically solves them. Galaxy Tab S10 Lite integrates intelligent features into your workflow for even more strokes of genius. Handwriting the right way Clean up handwritten notes with Handwriting Help to keep your work looking polished. Straighten lines, correct letter shapes and make beautiful handwriting feel effortless with S Pen. Instant edits with Object Eraser Remove background distractions or unwanted objects in your photos with Object Eraser. Just trace around the area using S Pen and it disappears - no extra apps or editing tricks needed. More from the Manufacturer |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab S10 Lite SM-X400 Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X400NZAAXAR |
| Product Model | SM-X400 |
| Product Line | Galaxy Tab S10 Lite |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Audio Formats |
|
| Fast Charging Support | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Video Formats |
|
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 15 |
Warranty Information