samsung
Samsung Galaxy Tab S11 Tablet - 11" - MediaTek Dimensity 9400+ [3 nm] Octa-core - 12 GB - 128 GB Storage - Gray - 1 / Pack (sm-x730nzaan20)
- SKU:
- 21266658
- MPN:
- sm-x730nzaan20
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:30:07 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:30:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Galaxy Tab S11 Enterprise Edition 12+128GB WiFi GrayFeatures
Ingress Protection (IP) Rating:
IP68
C
E
Gemini
Vietnam
IP68
Repairability Class:
C
Features:
Water Resistant
Dust Resistant
High Dynamic Range (HDR)
Repeated Free Fall Reliability Class:
E
Virtual Assistant Supported:
Gemini
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Power Description | |
| Energy Efficiency Class | G |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Source | Battery |
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A720 |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Speed | 3.30 GHz |
| 3rd Processor Speed | 2.40 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex X4 |
| Processor Type | Cortex X925 |
| Processor Speed | 3.63 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| NPU Name | NPU 890 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 9400+ (3 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Product Color | Gray |
| Height | 6.5" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10" |
| Depth | 0.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 18 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Screen Size | 11" |
| Brightness | 1600 Nit |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Pixel Density (ppi) | 274 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Galaxy Tab S11 Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-X730NZAAN20 |
| Product Line | Galaxy Tab S11 |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax(6E) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Galaxy Tab S11 Tablet - 11" - MediaTek Dimensity 9400+ [3 nm] Octa-core - 12 GB - 128 GB Storage - Gray - 1 / Pack (sm-x730nzaan20)
$788.47