samsung
Samsung Galaxy Z Flip7 Sm-f766u 256 Gb Smartphone - 6.9" Flexible Folding Screen Dynamic Amoled 2x Full Hd Plus 2520 X 1080 - Deca-core [cortex X5single-core [1 Core] 3.30 Ghz + (sm-f766udbaxaa)
- SKU:
- 21358026
- MPN:
- sm-f766udbaxaa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:02:19 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 12:02:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Your life is dynamic, so your phone should be too. Galaxy Z Flip7 moves with you, flexing to whatever your day throws your way. It opens to an expanded 6.9" screen* that delivers a more comfortable user experience, then folds down small enough to fit in your palm, pocket or purse. And all that flexibility comes without compromise. The 50MP high-res camera captures crisp shots day or night, while FlexCam* lets you shoot hands-free from almost any angle. On the cover, the larger FlexWindow lets you quickly access smart tools like Now Brief* while the new MultiStar integration makes it easier than ever to add your favorite widgets to your front screen. Plus, FlexWindow is fully customizable, allowing you to create your own screen or select from a variety of fun designs that help you make your phone feel more you. You can even switch playlists or talk to Google Gemini to get assistance on the fly, all without opening your Flip.* With its convenient and pocketable design, this phone transforms into what you need when you need it. Galaxy Z Flip7 the phone that flexes with you.A phone that flexes to you. Galaxy Z Flip7 feels like the phone youre used to but folds to fit small pockets and big moves. Bigger, better cover screen. The edge-to-edge cover screen on Galaxy Z Flip7 makes your go-to features accessible the moment you need them. Flip without fear. Backed by seven generations of foldable innovation, Galaxy Z Flip7 is designed to handle whatever life throws your way. Make every photo a flex. Galaxy Z Flip7 is built to make every photo a flex. The high-res 50MP camera brings out crisp details and vivid color that is sure to stand out on your feed. Hands-free selfies youll flip for. FlexCam* makes content creation simple, letting you shoot, film and frame hands-free from almost any angle. Stylish phone. Serious performance. Behind the sleek design is serious performance. From scrolling socials to editing videos, Galaxy Z Flip7 handles it all with ease. Stay in the now. Own your day with personalized insights and notifications that keep you in the loop, right on your cover screen. A cover screen thats an entire mood. Curate the cover screen of your dreams with shortcuts, widgets and a design that captures your vibe. A shortcut to all your favorites. Easily add compatible apps, widgets and shortcuts right to your FlexWindow for on-the-go access to all your favorites. Gemini, meet FlexWindow. FlexWindow isnt just biggerits smarter, too. Use voice commands with Gemini* to take care of quick tasks, and stay ahead of your day with NowBrief.* *LEGAL: Display measurements are diagonal, and actual viewable area is less due to rounded corners and camera hole punch. Auto zoom length varies and is shorter than standard zoom length. Displays daily select information from select apps (some apps may require internet connection and/or consent to access data). Personal data intelligence must be enabled. Requires Wi-Fi connection, and Samsung and Google accounts. Compatible with select apps. Requires Google Gemini account. Results may vary based on input; check responses for accuracy. Google and Gemini are trademarks of Google LLC.
Package Contents:
- Galaxy Z Flip7 SM-F766U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Features
Ingress Protection (IP) Rating:
IP48
C
A
IP48
Package Contents:
- Galaxy Z Flip7 SM-F766U Smartphone
- Data Cable
- Ejection Pin
Repairability Class:
C
Repeated Free Fall Reliability Class:
A
Specs
| Processor | |
| 3rd Processor Type | Cortex A725 |
| 4th Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2.74 GHz |
| 3rd Processor Speed | 2.36 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A725 |
| Processor Type | Cortex X5 |
| 4th Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| 4th Processor Type | Cortex A520 |
| Combined Processor Core | Deca-core |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 4th Processor Manufacturer | Arm |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 2500 (3 nm) |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.63 oz |
| Head SAR Value Maximum | 0.86 W/kg |
| Product Color | Blue Shadow |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.14 W/kg |
| Foldable Height | 3.37" |
| Height | 6.6" |
| Color Family | Blue |
| Foldable Width | 2.96" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.3" |
| Foldable Depth | 0.54" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Energy & Performance | |
| Energy Efficiency Class | B |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 1 Day |
| Battery Endurance in Cycles | 2000 |
| Charger Included | No |
| Maximum Charging Power | 25 W |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Built-in Memory | 256 GB |
| Memory Card Slot | No |
| Display & Graphics | |
| Screen-to-body Ratio | 88.7% |
| Screen Resolution | 2520 x 1080 |
| Foldable Screen Mode | HD+ |
| Screen Size | 6.9" |
| Display Screen Technology | Infinity Flex |
| Brightness | 2600 Nit |
| Foldable Screen Resolution | 1048 x 948 |
| Folded Screen Size | 4.10" |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Foldable Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (ppi) | 397 |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Foldable Brightness | 2600 Nit |
| Flexible Folding Screen | Yes |
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Foldable Screen Type | Super AMOLED |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Pocket-perfect AI Introducing our thinnest and most advanced Galaxy Z Flip ever, with unparalleled performance that seamlessly fits your lifestyle and your pocket. The expanded Cover Screen is show-stopping from edge to edge, and it's all housed in durable body that's slimmer both folded and unfolded. Experience the all-new Flip | Ultra sleek | Ultra pocketable. The redesigned Cover Screen on Galaxy Z Flip7 features our slimmest bezel yet, enabling you to do more from FlexWindow than ever before. The stunning Main Screen now features an undisrupted viewing experience that's a sight to behold. Upgraded to flip without fear | Armored in aluminum Strong but lightweight, the frame made of Armor Aluminum protects your Galaxy Z Flip7 and is IP48-rated for water and dust resistance. Enhanced Armor FlexHinge Meet our innovative Armor FlexHinge that now closes thinner and is more durable than ever. A show of strength A durable display that goes the distance with Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. Bold colors that fit your style Mint samsung.com only Blue Shadow Jetblack Coralred Make every photo a flex | Flip to your best selfies with a 50MP camera Enjoy richer, more detailed selfies that you can preview and apply custom filters to on FlexWindow. Capture the finer points in every scene with our high-resolution 50MP camera and let our next-gen ProVisual Engine improve clarity to bring out your natural skin tones. You can even use the AI learning-based custom filters to add finishing touches to make your pics uniquely yours. AI zoom. Max detail. No need to worry about finding the right distance. Powered by ProVisual Engine, AI Zoom delivers stunning portraits whether you're taking selfies up-close or going hands-free with FlexCam. Once you've snapped your picture, AI will analyze and refine the details to produce crisp photos every time. Bring details out of the dark Capture breathtaking videos even in low light. The high-resolution sensor works together with our advanced ProVisual Engine to deliver richer contrast day or night. Galaxy Z Flip7 for business The features you need to work on-the-go, in a smartphone reimagined to fit small pockets and big business moves. Stylish phone, serious performance The advanced processor on Galaxy Z Flip7 powers everything from the battery to the displays, ensuring that it works at the speed you need it to, whether you're streaming, gaming or editing your latest video. CPU 9% faster processing GPU 23% smoother graphics NPU 22% quicker AI The largest battery on Galaxy Z Flip A 4300mAh battery and mDNIe technology have been optimized so this Flip is ready for hours of uninterrupted entertainment. |
| Product Type | Smartphone |
| Product Name | Galaxy Z Flip7 SM-F766U Smartphone |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-F766UDBAXAA |
| Product Model | SM-F766U |
| Product Line | Galaxy Z Flip7 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| AI Features |
|
| Sensor Type |
|
| Virtual Assistant | Gemini |
| Phone Style | Foldable |
| Wireless Charging | Yes |
| Fast-charge Capable | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 16 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Service Provider | Unlocked |
| GPS Receiver | Yes |
| Contract Type | SIM-free |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Cellular Generation | 5G |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Camera | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Front Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Rear Camera | Dual |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Video Recording Resolution | 4K |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Video Recording Resolution | 4K |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Galaxy Z Flip7 Sm-f766u 256 Gb Smartphone - 6.9" Flexible Folding Screen Dynamic Amoled 2x Full Hd Plus 2520 X 1080 - Deca-core [cortex X5single-core [1 Core] 3.30 Ghz + (sm-f766udbaxaa)
$1,229.01