samsung
Samsung HG50U701FNFXZA Led+tv[h] Hg50u701fnf 50 United+states H
- SKU:
- 21230248
- MPN:
- hg50u701fnfxza
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:49:20 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $578.45 each 578.45 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:49:20 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 175 kWh |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | LED-LCD TV |
| Product Name | HG50U701FNF LED-LCD TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | HG50U701FNFXZA |
| Product Model | HG50U701FNF |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Features | Progressive Scan |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung HG50U701FNFXZA Led+tv[h] Hg50u701fnf 50 United+states H
$591.40