samsung
Samsung HG55U701FNFXZA Led+tv[h] Hg55u701fnf 55 United+states H
- SKU:
- 21230260
- MPN:
- hg55u701fnfxza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, IL, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:50:44 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:50:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 182 kWh |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | LCD TV |
| Product Name | HG55U701FNF LCD TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | HG55U701FNFXZA |
| Product Model | HG55U701FNF |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Screen Size Class | 55" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung HG55U701FNFXZA Led+tv[h] Hg55u701fnf 55 United+states H