samsung
Samsung IF040R Digital Signage Display (if025r)
- SKU:
- 21251197
- MPN:
- if025r_25
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:45:43 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:45:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Application/Usage:
Indoor
Commercial
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 27.34 lb |
| Height | 21.3" |
| Width | 37.8" |
| Depth | 3.1" |
| Display & Graphics | |
| Pixel Pitch | 98.4 mil |
| Display Resolution | 384 x 216 |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Color Depth | 16-bit |
| Brightness | 2400 Nit |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | IF040R Digital Signage Display |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | IF025R |
| Product Model | IF040R |
| Product Series | IFR |
| Technical Information | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP20 |
| Video Wall Compatible | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung IF040R Digital Signage Display (if025r)
$1,632.61