samsung
Samsung Odyssey G9 S49CG954EN 49" Class Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen Gaming LCD Monitor - 32:9 - Black
- SKU:
- 20637941
- MPN:
- s49cg954en
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 49-Inch Odyssey G9 Series DQHD 1000R Curved Gaming Monitor, 1ms(GtG), VESA DisplayHDR 1000, 240Hz, AMD FreeSync Premium Pro, Height Adjustable Stand, LS49CG954ENXZA, 2024- WRAP YOURSELF IN ADVENTURE: Experience heart pounding gaming with vivid scenes wrapped deeply around your field of view; The 49" 1000R curved screen with Dual QHD resolution enables full peripheral vision and draws you in
- 240Hz REFRESH RATE & 1MS RESPONSE TIME: Conquer every enemy with extreme speed; A 240Hz refresh rate eliminates lag for ultrasmooth action; 1ms(GtG)* response time allows for blur-free frames and minimized ghosting
- CATCH THE DETAIL, DEFEAT YOUR ENEMIES: From gloomy shadows to sun-scorched scenes, 1000 nit peak brightness and 1,000,000:1 contrast ratio enable enhanced color expression and depth
- IMMERSE YOURSELF IN SMOOTH ACTION WITHOUT DISRUPTION: Hyper-fast action made seamless; Complex and fast-moving game scenes are projected smoothly and stutter-free with AMD FreeSync Premium Pro** to power your competitive edge
- DESIGNED TO MAGNIFY YOUR IMMERSION: With CoreSync technology, a game's on-screen colors are projected into your real world to further immerse you into the setting; With new Core Lighting+, add amazing color to your setup for an instant vibe shift
- EXTEND WINNING STREAKS IN COMFORT: Swivel, tilt, and adjust the height until you're set up for victory; With Hexa stand and fully compatible VESA standard monitor arms, the screen can be moved effortlessly to your ideal position
- YOUR STATION YOUR WAY: Game, watch, chatall at the same time; With PBP, view video, picture, or data from two sources simultaneously in their native resolution; Use PIP to resize the second source to up to 25% of the screen
- GET TO YOUR GAMES FASTER: With Auto Source Switch+, your monitor detects when connected devices are turned on and instantly switches to the new source signal; This gets to your game action faster without flipping through multiple input sources
- KEEP IT EASY ON THE EYES: Care for your eyes and stay comfortable, even during long sessions; Advanced eye comfort technology certified by TV reduces eye strain by minimizing blue light and reducing irritating screen flicker
- OPTIMAL BRIGHTNESS, OPTIMUM ENJOYMENT: With Adaptive Picture, a sensor detects surrounding light and adjusts brightness automatically; Watch dark, gritty dramas without straining your eyes to see the picture, even in broad daylight
- Standing screen display size: ?49 Inches
- Screen Resolution: ?5120x1440
- Max Screen Resolution: ?5120 x 1440 Pixels
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?SAMSUNG
- Series: ?G95SC
- Item model number: ?LS49CG954ENXZA
- Item Weight: ?23.4 pounds
- Product Dimensions: ?16.6 x 45.2 x 22.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?16.6 x 45.2 x 22.4 inches
- Color: ?Black
- Voltage: ?110 Volts
- Manufacturer: ?Samsung
Package Contents:
- 49" Odyssey G9 G95C DQHD 240Hz 1ms(GtG) DisplayHDR 1000 Curved Gaming Monitor
- HDMI Cable
- DisplayPort Cable
- USB 3.0 Cable
- Power Cable
Features
Package Contents:
Gaming
- 49" Odyssey G9 G95C DQHD 240Hz 1ms(GtG) DisplayHDR 1000 Curved Gaming Monitor
- HDMI Cable
- DisplayPort Cable
- USB 3.0 Cable
- Power Cable
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 180 W |
| Operating Power Consumption | 180 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.40 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 45.20" |
| Weight with Stand (Approximate) | 34.40 lb |
| Depth | 11.6" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 22.40" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 16.60" |
| Height | 14.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 45.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 (HDCP 2.2) | 2 |
| Number of DisplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 2,500:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 92% DCI (CIE 1976) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Wrap yourself in adventure 1000R Curved Screen with Dual QHD Resolution Experience the next level of heartpounding gaming with vivid scenes wrapped deeply around your field of view. The 49" 1000R curved screen with Dual QHD resolution enables full peripheral vision and draws you in, putting you right into the character's shoes. Rapid 240Hz refresh rate and lightning fast 1ms response time 240Hz & 1ms(GtG) Conquer every enemy with extreme speed. A 240Hz refresh rate eliminates lag for ultrasmooth action. 1ms(GtG)* response time allows for blur-free frames and minimized ghosting, enabling you to game with precision like never before. Catch the detail, defeat your enemies VESA DisplayHDR 1000 See every detail in all its glory. From gloomy shadows to sun-scorched scenes, 1000 nit peak brightness and 1,000,000:1 contrast ratio enable enhanced color expression and depth. Get a competitive edge by spotting enemies trying to hide in dark corners. Immerse yourself in smooth action without disruption AMD FreeSync™ Premium Pro Hyperfast action made seamless. Complex and fast-moving game scenes are projected smoothly and stutterfree with AMD FreeSync™ Premium Pro to power your competitive edge. Designed to magnify your immersion: CoreSync & Core Lighting+ Enhance the space around your screen. With CoreSync technology, a game's on-screen colors are projected into your real world to further immerse you into the setting. With new Core Lighting+, add amazing color to your setup for an instant vibe shift. Extend winning streaks in comfort: Ergonomic Stand Find your winning position. Swivel, tilt, and adjust the height until you're set up for victory. With Hexa stand and fully compatible VESA-standard monitor arms, the screen can be moved effortlessly to your ideal position. Make the most of every moment: Picture-by-Picture Game, watch, chat-all at the same time. With PBP, view video from two sources simultaneously in their native resolution. Use PIP to resize the second source to up to 25% of the screen. Make the most of every moment: Picture-in-Picture Game, watch, chat-all at the same time. With PIP, view video, picture or data from two sources simultaneously in their native resolution. Use PIP to resize the second source to up to 25% of the screen. Get to your games faster Auto Source Switch+ With Auto Source Switch+, your monitor detects when connected devices are turned on and instantly switches to the new source signal. This helps you get to your game action faster without flipping through multiple input sources. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | 49" Odyssey G9 G95C DQHD 240Hz 1ms(GtG) DisplayHDR 1000 Curved Gaming Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS49CG954ENXZA |
| Product Model | S49CG954EN |
| Product Series | G95C |
| Product Line | Odyssey G9 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Active Display Area (H x V) | 46.93" x 13.20" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1000R |
| Screen Size Class | 49" |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Odyssey G9 S49CG954EN 49" Class Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen Gaming LCD Monitor - 32:9 - Black
$1,319.22