samsung
Samsung Odyssey G9 S49FG910EN 49" Class Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen Gaming LCD Monitor - 32:9 - Black
- SKU:
- 21253546
- MPN:
- s49fg910en
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 12:01:16 AM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 12:01:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMLS49FG910ENXZA Samsung 49" Odyssey G9 G91F DQHD 144Hz Gaming Monitor Power Cable DisplayPort Cable Samsung 1 Year Limited Warranty Samsung 49" Odyssey G9 Product Highlight: Samsung's 49" Odyssey G9 Curved Gaming Monitor with a 1000R curved display creates an immersive panoramic gaming experience. Curved Dual QHD features an ultra-wide 32:9 screen, equivalent to two side-by-side 16:9 monitors, providing a full view with unsurpassed details. VESA DisplayHDR 600 delivers more contrast with deeper blacks and brighter whites. 144Hz Refresh Rate and near-instant 1ms Response Time (GtG) captures all your moves with reduced lag for ultra-smooth gameplay. Product Feature: Wrap yourself in greater detail - Curved Dual QHD Immerse yourself in a panoramic gaming experience with a 1000R curved display. This ultra-wide 32:9 screen, equivalent to two side-by-side 16:9 monitors, delivers a full view of your enemies so you can stay one step ahead. Explore hidden details in the shadows - VESA DisplayHDR 600 Reveal the whole picture. DisplayHDR 600 delivers more contrast, with deeper blacks and brighter whites, so details shine with clarity even in the darkest scenes. Minimized lag for more wins - 144Hz Refresh Rate & 1ms Response Time Rank up in fast-paced games with ease. The 144Hz refresh rate and 1ms response time reduce lag and capture your moves, so you can game with ultra-smooth action. Get smooth action without disruption - AMD FreeSync Premium Pro Keep your fast-action games fluid with variable refresh rate (VRR) and AMD FreeSync Premium Pro. The synced GPU and panel reduce choppiness, screen lag, and image tears, setting you up for even the most intense gaming sessions.* Side-by-side gameplay in one screen - Picture-by-Picture Use your screen to its maximum potential with a split screen that lets you team up with friends in a whole new way. Seamless multitasking with a subscreen Picture-in-Picture Manage all your content on a single screen. Picture-in-Picture allows you to pull up chats, videos and gaming tips on your main display, without the need for a second monitor. Instant auto connect - Auto Source Switch+ Get to your game action faster with Auto Source Switch+. Your monitor detects when connected devices are turned on and instantly switches to the new source signal without having to flip through multiple inputs. Maintain winning streaks with ease - Ergonomic Stand Reach the height of winning in total comfort. Simply tilt and adjust your monitor until all enemies are in perfect view. Product Specification:Samsung 49" Odyssey G9 G91F DQHD 144Hz Gaming Monitor, LS49FG910ENXZA, 2025
Package Contents:
- 49" Odyssey G9 G91F DQHD 144Hz Gaming Monitor
- Power Cable Length
- DP Cable
Features
Package Contents:
Gaming
- 49" Odyssey G9 G91F DQHD 144Hz Gaming Monitor
- Power Cable Length
- DP Cable
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 180 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.37 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 45.18" |
| Weight with Stand (Approximate) | 34.39 lb |
| Depth | 11.6" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 22.38" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 16.56" |
| Height | 14.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 45.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 2 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| USB Type-C | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 2,500:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 92% DCI (CIE 1976) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Wrap yourself in greater detail Curved Dual QHD Immerse yourself in a panoramic gaming experience with a 1000R curved display. This ultra-wide 32:9 screen, equivalent to two side-by-side 16:9 monitors, delivers a full view of your enemies so you can stay one step ahead. Explore hidden details in the shadows VESA DisplayHDR 600 Reveal the whole picture. DisplayHDR 600 delivers more contrast, with deeper blacks and brighter whites, so details shine with clarity even in the darkest scenes. Minimized lag for more wins 144Hz Refresh Rate & 1ms Response Time Rank up in fast-paced games with ease. The 144Hz refresh rate and 1ms response time reduce lag and capture your moves, so you can game with ultra-smooth action. Get smooth action without disruption AMD FreeSync™ Premium Pro Keep your fast-action games fluid with variable refresh rate (VRR) and AMD FreeSync™ Premium Pro. The synced GPU and panel reduce choppiness, screen lag, and image tears, setting you up for even the most intense gaming sessions Maintain winning streaks with ease Ergonomic Stand Reach the height of winning in total comfort. Simply tilt and adjust your monitor until all enemies are in perfect view. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | 49" Odyssey G9 G91F DQHD 144Hz Gaming Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS49FG910ENXZA |
| Product Model | S49FG910EN |
| Product Series | G91F |
| Product Line | Odyssey G9 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Active Display Area (H x V) | 46.93" x 13.20" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1000R |
| Screen Size Class | 49" |
| Audio | |
| Speakers | No |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Odyssey G9 S49FG910EN 49" Class Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen Gaming LCD Monitor - 32:9 - Black
$1,025.74