samsung
Samsung Odyssey OLED G6 S27DG602SN 27" Class WQHD Gaming OLED Monitor - 16:9 - Silver
- SKU:
- 20812538
- MPN:
- s27dg602sn
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:56:37 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $937.86 each 937.86 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:56:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stunning visuals and brighter highlights | OLED Picture Quality
Samsung OLED delivers superior brightness and dynamic contrast, with an expansive spectrum of colors and nearly limitless shades for consistently brilliant imagery. With 250 nits (typ) of brightness and a wider color gamut, every scene comes alive in vivid detail.
Outmaneuver opponents with supreme speed | 360Hz Refresh Rate & 0.03ms Response Time (GtG)
Dodge, counter and engage faster than the rest with OLED technology, offering a near-instant 0.03ms response time (GtG). Stay ahead of the competition with HDMI 2.1 and DisplayPort connections, providing a 360Hz refresh rate in QHD resolution. Every millisecond counts when you're facing tough opponents.
Immerse in smooth action without disruption | AMD FreeSync™ Premium Pro
Hyper action made seamless. Support of Variable refresh rate (VRR) with AMD FreeSync™ Premium Pro keeps the GPU and panel synced up to eliminate choppiness, screen lag, and image tears. Fast-action and complex game scenes are stable and stutter-free for your competitive edge.
OLED Safeguard+ to protect screen | Dynamic Cooling System
For the first time ever, a Pulsating Heat Pipe was introduced into the monitor to prevent burn-in. The groundbreaking Dynamic Cooling System evaporates and condenses a coolant to diffuse heat 5 times better than the older graphite sheet method, reducing temperature at the core.
Thermal Modulation System
Algorithms predict surface temperature and then control the brightness accordingly, to automatically reduce heat.
Logo and Taskbar Detection
Brightness is automatically reduced on static images such as logos and taskbars, to prevent burn-in.
Screen Saver
The screen dims itself after 10 minutes of inactivity and comes back to regular brightness with any input.
Focus without distraction | OLED Glare Free
Glare Free technology significantly reduces glare from external light sources, so the OLED screen's perfect black and color experience are presented without distractions. A screen that is 61% less glossy than conventional AGLR film enables you to fully view your game environments, making it easier to get the drop on enemies.
Dive into shadows with purer black levels | Deep Black Levels
See the darkest colors and the truest blacks on the screen without pixel light bleed, for supreme color and depth expression in every game.
Stunning in any space | Sleek Metal Design
An upgraded modern design, measuring just 3.9mm at its thinnest point, transforms any room into a high-tech paradise. CoreLighting+ matches your mood with ambient lighting for any vibe, enabling you to create a distinctive space of your own.
Extend winning streaks in comfort | Ergonomic Stand
Reach the height of winning. Swivel, tilt, and adjust your monitor until all enemies are in perfect view. The display can be moved freely to enable your ultimate comfort even during extended periods of gameplay.
Package Contents:
- Odyssey OLED G6 S27DG602SN Widescreen Gaming OLED Monitor
- Power Cable Length 1.5m
- HDMI Cable
- DP Cable
- USB Hub Cable (A to B)
Features
- Odyssey OLED G6 S27DG602SN Widescreen Gaming OLED Monitor
- Power Cable Length 1.5m
- HDMI Cable
- DP Cable
- USB Hub Cable (A to B)
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 140 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb |
| Product Color | Silver |
| Width with Stand | 24.08" |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.20 lb |
| Depth | 1.9" |
| Stand Color | Silver |
| Height with Stand | 21.82" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 10.37" |
| Height | 13.9" |
| Color Family | Silver |
| Width | 24.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 360 Hz |
| Color Gamut | 99% DCI (CIE 1976) |
| Color Supported | 1 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Stunning visuals and brighter highlights | OLED Picture Quality Samsung OLED delivers superior brightness and dynamic contrast, with an expansive spectrum of colors and nearly limitless shades for consistently brilliant imagery. With 250 nits (typ) of brightness and a wider color gamut, every scene comes alive in vivid detail. Outmaneuver opponents with supreme speed | 360Hz Refresh Rate & 0.03ms Response Time (GtG) Dodge, counter and engage faster than the rest with OLED technology, offering a near-instant 0.03ms response time (GtG). Stay ahead of the competition with HDMI 2.1 and DisplayPort connections, providing a 360Hz refresh rate in QHD resolution. Every millisecond counts when you're facing tough opponents. Immerse in smooth action without disruption | AMD FreeSync™ Premium Pro Hyper action made seamless. Support of Variable refresh rate (VRR) with AMD FreeSync™ Premium Pro keeps the GPU and panel synced up to eliminate choppiness, screen lag, and image tears. Fast-action and complex game scenes are stable and stutter-free for your competitive edge. OLED Safeguard+ to protect screen | Dynamic Cooling System For the first time ever, a Pulsating Heat Pipe was introduced into the monitor to prevent burn-in. The groundbreaking Dynamic Cooling System evaporates and condenses a coolant to diffuse heat 5 times better than the older graphite sheet method, reducing temperature at the core. Thermal Modulation System Algorithms predict surface temperature and then control the brightness accordingly, to automatically reduce heat. Logo and Taskbar Detection Brightness is automatically reduced on static images such as logos and taskbars, to prevent burn-in. Screen Saver The screen dims itself after 10 minutes of inactivity and comes back to regular brightness with any input. Focus without distraction | OLED Glare Free Glare Free technology significantly reduces glare from external light sources, so the OLED screen's perfect black and color experience are presented without distractions. A screen that is 61% less glossy than conventional AGLR film enables you to fully view your game environments, making it easier to get the drop on enemies. Dive into shadows with purer black levels | Deep Black Levels See the darkest colors and the truest blacks on the screen without pixel light bleed, for supreme color and depth expression in every game. Stunning in any space | Sleek Metal Design An upgraded modern design, measuring just 3.9mm at its thinnest point, transforms any room into a high-tech paradise. CoreLighting+ matches your mood with ambient lighting for any vibe, enabling you to create a distinctive space of your own. Extend winning streaks in comfort | Ergonomic Stand Reach the height of winning. Swivel, tilt, and adjust your monitor until all enemies are in perfect view. The display can be moved freely to enable your ultimate comfort even during extended periods of gameplay. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming OLED Monitor |
| Product Name | Odyssey OLED G6 S27DG602SN Widescreen Gaming OLED Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS27DG602SNXZA |
| Product Model | S27DG602SN |
| Product Series | G60SD |
| Product Line | Odyssey OLED G6 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 0.03 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 0.03 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 23.24" x 13.14" |
| Panel Technology | OLED |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information