samsung
Samsung PM9D3a 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4] (mzwl63t8hflt-00aw7)
- SKU:
- 20883957
- MPN:
- mzwl63t8hflt-00aw7
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:40:22 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:40:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Device Supported:
Server
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | PM9D3A Solid State Drive |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZWL63T8HFLT-00AW7 |
| Product Series | PM9D3a |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 2000000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 11.72 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 5.86 GB/s |
| Random 4KB Write | 250000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung PM9D3a 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 5.0 x4] (mzwl63t8hflt-00aw7)
$2,206.66