samsung
Samsung Q70D QN75Q70DAF 74.5" Smart LED-LCD TV 2024 - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] - Black (qn75q70dafxza)
- SKU:
- 21024815
- MPN:
- qn75q70dafxza
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $342.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:09:04 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 02:09:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 75-Inch Class QLED 4K Q70D Series Quantum HDR Smart TV with Object Tracking Sound Lite, Motion Xcelerator, Eye Comfort Mode, Gaming Hub, Alexa Built-in (QN75Q70D, 2024 Model)- DUAL LED: Get a natural, realistic picture and accurate contrast that adapts automatically to match your content with our innovative backlight technology
- 100% COLOR VOLUME w/ QUANTUM DOT: Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness; Marvel as your TV transforms light into over a billion beautiful shades
- QUANTUM HDR: View a range of color, contrast and detail; Youll get beautifully optimized imagery no matter what youre watching
- MOTION XCELERATOR 120Hz: Experience smooth action with exceptional motion enhancements; Get crisp visuals at a speed of 120 frames per second for a seamless picture
- QUANTUM PROCESSOR 4K w/ AI UPSCALING: Powers your TVs 4K HDR picture and sound for sharp details, clear resolution and vivid color and contrast
- OBJECT TRACKING SOUND LITE: Youll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audioputting you right in the middle of the car chase, stampede or party scene
- SAMSUNG TIZEN OS: Stream your favorite shows, play games, work out with a trainer; Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen; Discover your must-have apps and streaming services all just a few clicks away
- PANTONE VALIDATED: Enjoy color validated by industry leading experts at Pantone, so that images on the screen look as incredible as they do in real life; Every hue, tint and skin tone offers a more accurate and beautiful picture
- EYE COMFORT MODE: From day to night, the amount of blue light automatically adjusts for your eyes; With sunrise and sunset times built in, it intelligently adapts your display and reduces blue light to help keep your eyes more comfortable
- GAMING HUB: Where gaming comes together; Stream your favorite games right from your TV, no console required; Youll also get recommendations on what to play next, based on what you like?
- Brand Name: ?SAMSUNG
- Item Weight: ?74.8 pounds
- Product Dimensions: ?13.9 x 66 x 40.4 inches
- Item model number: ?QN75Q70DAFXZA
- Output Wattage: ?20 Watts
- Color Name: ?Black
- Special Features: ?Built-In Speaker
- Speaker Type: ?Built-In
- Standing screen display size: ?75 Inches
- Aspect Ratio: ?16:9
This advanced TV is a casual gamer's dream with 4K upscaling, little lag and access to thousands of video gamesno console required.?
QLED televisions can produce 100% Color Volume in the DCI-P3 color space, the format for most cinema screens and HDR movies for television. Motion Xcelerator 120Hz is sometimes called Motion Xcelerator Turbo. Samsung Account required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. Separate [connected] computer, mobile or other device may be necessary to create/log in to Samsung Account (free to download and create). Without Account log in, only external device connections (e.g., via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners) available. ?High speed internet connection, additional gaming service subscriptions and compatible controller required. Samsung Account required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. Separate [connected] computer, mobile or other device may be necessary to create/log in to Samsung Account (free to download and create). Without Account log in, only external device connections (e.g., via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners) available.
Package Contents:
- QN75Q70DAF Smart LED-LCD TV
- Remote Controller
- Zigbee / Thread Module Built-In
- User Manual
- E-Manual
- Power Cable
Features
- QN75Q70DAF Smart LED-LCD TV
- Remote Controller
- Zigbee / Thread Module Built-In
- User Manual
- E-Manual
- Power Cable
On Screen Display (OSD) Languages:
English
Spanish
French
Country of Origin:
Mexico
Number of OSD Languages:
3
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 73.60 lb (33.38 kg) |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 66" |
| Weight with Stand (Approximate) | 76.50 lb |
| Depth | 1" (25 mm) |
| VESA Screw Dimensions | M8 |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 40.40" |
| Mount Type | Wall Mount |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Depth with Stand | 13.90" |
| Height | 37.80" (960 mm) |
| Color Family | Black |
| Width | 66" (1676 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 346 kWh |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Content at its Best Upscale every moment. Our AI-powered TVs make all the things you watch look sharper, sound clearer and feel more real. Samsung TV Plus + Gaming Hub Stream hundreds of live channels, thousands of free movies and shows and thousands of top-tier games-no console required. Powered by Knox Peace of mind while you watch-with security that protects your personal data across all connected devices at once. SmartThings With your Samsung TV as the hub, SmartThings connects your smart home devices across brands. Sustainability + Accessibility We value what you value-from packaging and energy-efficiency to accessibility features that help everyone enjoy the content they love. A smooth picture for games and sports This advanced TV is a casual gamer's dream with 4K upscaling, little lag and access to thousands of video games-no console required. With breathtaking color and contrast for any kind of content, this TV wins with everyone. Well-lit details | Dual LED Get a natural, realistic picture and accurate contrast with innovative technology that adapts automatically to match your content. True-to-life color | 100% Color Volume with Quantum Dot Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness. Marvel as your TV transforms light into over a billion beautiful shades. Distinct contrast | Quantum HDR View a range of color, contrast and detail. You'll get beautifully optimized imagery no matter what you're watching. Smooth motion | Motion Xcelerator 120Hz Experience smooth action with exceptional motion enhancements. Get crisp visuals at a speed of 120 frames per second for a seamless picture. Incredible Audio | Object Tracking Sound Lite You'll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audio. See content in 4K | AI Upscaling with Quantum Process 4K Get a clearer picture for more of your shows and videos. 4K Upscaling transforms each pixel for improved content. The best smart tv platform with multi-year software support | Samsung Tizen OS Stream your favorite shows. Play games. Work out with a trainer. Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. Discover your must-have apps and streaming services all just a few clicks away. Expert-validated colors | PANTONE® Validated Enjoy color validated by industry leading experts at Pantone®, so that images on the screen look as incredible as they do in real life. Rest your eyes | EyeComfort Mode From day to night, the amount of blue light automatically adjusts for your eyes. With sunrise and sunset times built in, it intelligently adapts your display and reduces blue light to help keep your eyes more comfortable. Game all day - no console required | Gaming Hub Where gaming comes together. Stream your favorite games right from your TV. No console required. |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | QN75Q70DAF Smart LED-LCD TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN75Q70DAFXZA |
| Product Model | QN75Q70DAF |
| Product Series | Q70D |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Quantum Processor 4K |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 74.5" |
| Streaming Service |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Picture Mode | Filmmaker |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2024 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| Service Type | TV Plus |
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 75" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Sound System |
|
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
Warranty Information