samsung
Samsung QN43QN90FAF 43" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] (qn43qn90fafxza)
- SKU:
- 21054066
- MPN:
- qn43qn90fafxza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:35:27 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:35:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 43-Inch Class Neo QLED 4K QN90F Series, Vision AI, Mini LED Smart TV (2025 Model, 43QN90F) Neo Quantum HDR+, Object Tracking Sound Lite w/Dolby Atmos, Glare Free, Gaming Hub, Alexa Built-in- OUR MOST ADVANCED 4K AI PROCESSOR: Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and optimized sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more.*
- TRANSFORMS EVERYTHING ON SCREEN TO IMPRESSIVE 4K RESOLUTION*: See impressive details on screen. Our AI processor upscales everything you watch to 4K using 128 AI neural networks and ensures incredibly sharp and smooth picture quality.*
- SAY GOODBYE TO DISTRACTING REFLECTIONS: Watch everything you love without distracting reflections so you can get lost in your content even with sun streaming through your windows or that one lamp you keep on while watching the latest thriller.
- ELEVATE YOUR 4K CONTENT WITH SUPERB BRIGHTNESS AND VIVID COLORS: Experience powerful brightness and deeper contrast revealing nuanced detail in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene and boost brightness to illuminate even the smallest details.*
- BRING SMOOTH MOTION TO SPORTS AND ENJOY VIRTUALLY TEAR-FREE GAMING: Experience smooth visuals and blazing fast speeds for VRR gaming at up to 4K 165Hz.***
- KEEP YOUR EYES ON THE BALL: The AI processor smooths the motion of fast-moving balls and text, reducing blur and flickering, so you don't lose sight of the action.
- Brand Name: ?SAMSUNG
- Item Weight: ?29.5 pounds
- Product Dimensions: ?8.7 x 37.8 x 24.4 inches
- Country of Origin: ?Mexico
- Item model number: ?QN43QN90FAFXZA
- Color Name: ?Titan Black
- Special Features: ?Built-In Speaker, Game Mode
- Item Weight: ?29.5 Pounds
- Standing screen display size: ?43 Inches
- Aspect Ratio: ?16:9
Our most advanced 4K processor powers Samsung Vision AI* for enhanced picture, sound, and breakthrough TV experiences. Get amazingly detailed picture and vivid color on a glare-free screen for viewing without distraction, even in the brightest rooms. Enriching new personalized TV experiences let you dive deeper into your content and get more from your TV.
*Utilizes AI-Based formulas to upscale to 4K resolution. Resulting picture may vary based on source content.
**Compared to Neo Quantum HDR
***4K 165Hz is only available with PC connected games that support such specifications (PC graphic card required). Performance may vary.
Features
Energy Star:
Yes
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb (9.39 kg) |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 142 kWh |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Neo Quantum HDR |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | QN43QN90FAF Smart LED-LCD TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN43QN90FAFXZA |
| Product Model | QN43QN90FAF |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Internet Access | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Screen Size Class | 43" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung QN43QN90FAF 43" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] (qn43qn90fafxza)
$927.62