samsung
Samsung QN65QN90FAF 65" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] (qn65qn90fafxza)
- SKU:
- 21052768
- MPN:
- qn65qn90fafxza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:35:29 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:35:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 65-Inch Class Neo QLED 4K QN90F Series, Vision AI, Mini LED Smart TV (2025 Model, 65QN90F) Neo Quantum HDR+, Object Tracking Sound+ w/Dolby Atmos, Glare Free, Gaming Hub, Alexa Built-in- OUR MOST ADVANCED 4K AI PROCESSOR: Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and optimized sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more.*
- TRANSFORMS EVERYTHING ON SCREEN TO IMPRESSIVE 4K RESOLUTION*: See impressive details on screen. Our AI processor upscales everything you watch to 4K using 128 AI neural networks and ensures incredibly sharp and smooth picture quality.*
- SAY GOODBYE TO DISTRACTING REFLECTIONS: Watch everything you love without distracting reflections so you can get lost in your content even with sun streaming through your windows or that one lamp you keep on while watching the latest thriller.
- ELEVATE YOUR 4K CONTENT WITH SUPERB BRIGHTNESS AND VIVID COLORS: Experience powerful brightness and deeper contrast revealing nuanced detail in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene and boost brightness to illuminate even the smallest details.*
- BRING SMOOTH MOTION TO SPORTS AND ENJOY VIRTUALLY TEAR-FREE GAMING: Experience smooth visuals and blazing fast speeds for VRR gaming at up to 4K 165Hz.***
- KEEP YOUR EYES ON THE BALL: The AI processor smooths the motion of fast-moving balls and text, reducing blur and flickering, so you don't lose sight of the action.
- Brand Name: ?SAMSUNG
- Item Weight: ?60.6 pounds
- Product Dimensions: ?10.7 x 56.9 x 35.1 inches
- Item model number: ?QN65QN90FAFXZA
- Color Name: ?Titan Black
- Special Features: ?Built-In Speaker, Game Mode
- Item Weight: ?60.6 Pounds
- Standing screen display size: ?65 Inches
- Aspect Ratio: ?16:9
Our most advanced 4K processor powers Samsung Vision AI* for enhanced picture, sound, and breakthrough TV experiences. Get amazingly detailed picture and vivid color on a glare-free screen for viewing without distraction, even in the brightest rooms. Enriching new personalized TV experiences let you dive deeper into your content and get more from your TV.
*Utilizes AI-Based formulas to upscale to 4K resolution. Resulting picture may vary based on source content.
**Compared to Neo Quantum HDR
***4K 165Hz is only available with PC connected games that support such specifications (PC graphic card required). Performance may vary.
Features
Package Contents:
65 Inch Class Neo QLED QN90F 4K Samsung Vision AI Smart TV (2025) Remote Controller User Manual Power Cable Power Cable Connector Type (2-pin)
Yes
Mexico
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 53.40 lb (24.22 kg) |
| Product Color | Titan Black |
| Width with Stand | 56.90" |
| Weight with Stand (Approximate) | 60.60 lb |
| Depth | 1.10" (28 mm) |
| Stand Color | Titan Black |
| Height with Stand | 35.10" |
| Mount Type | Wall Mount |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| Depth with Stand | 10.70" |
| Height | 32.60" (828 mm) |
| Color Family | Black |
| Width | 56.90" (1445 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Energy & Performance | |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Maximum Operating Power Consumption | 250 W |
| Remote Control | |
| Remote Control Features | Voice Guidance |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Stunning AI-enhanced 4K clarity on our biggest TV screen yet Advanced 4K AI processing powers Samsung Vision AI for enhanced picture, sound and breakthrough TV experiences. Mini LEDs unlock bright detail on our largest glare-free screen, specifically engineered to stay sharp and clear. Top-firing speakers deliver multidimensional AI-enhanced sound that tracks to on-screen motion Our most advanced 4K AI processor | NQ8 AI Gen3 Processor Powers the best AI-enhanced TV experience from Samsung. It optimizes your content so your movies, sports and video games look incredible, no matter what you watch. Go big without the blur | Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with dramatic contrast and reduced noise. Your content will look huge, sharp and clear - just like you want it. Reveals hidden details with our finest contrast powered by Quantum Mini LED | Quantum Matrix Technology Pro Discover unimaginable 8K detail in the brightest and darkest scenes with our most precise lighting control. Our proprietary Quantum Mini LEDs with over 1.5x lighting zones drive breathtaking clarity. Say goodbye to distracting reflections | Glare Free Watch everything you love without distracting reflections so you can get lost in your content - even with sun streaming through your windows or that one lamp you keep on while watching the latest thriller. Transforms everything on screen to impressive 4K resolution | 4K AI Upscaling Pro See impressive details on screen. Our AI processor upscales everything you watch to 4K using 128 AI neural networks and ensures incredibly sharp and smooth picture quality. Extraordinary picture with lifelike colors and exceptional contrast | Neo Quantum HDR Pro Take your TV viewing to the next level with a magical blend of brighter brights, darker darks and extraordinary lifelike color. The AI processor boosts brightness for maximum impact. Where gaming comes together - no console required | Gaming Hub A central hub that brings your favorite games from your consoles, cloud services and gaming apps, all in one place. It offers personalized recommendations so you can easily find what to play next. Bring smooth motion to sports and enjoy virtually tear-free gaming | Motion Xcelerator 144Hz Play your favorite video games and enjoy sports with exceptional motion clarity with minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays seamless throughout all the non-stop action. With dynamic refresh technology, it supports VRR games at up to 4K 144Hz, providing incredible performance for your favorite games. |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | 65 Inch Class Neo QLED QN90F 4K Samsung Vision AI Smart TV (2025) |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN65QN90FAFXZA |
| Product Model | QN65QN90FAF |
| Product Series | QN90F |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Streaming Service |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Picture Mode | Filmmaker |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2025 |
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Service Type | TV Plus |
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 65" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Enhanced Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Audio | |
| Sound System |
|
| RMS Output Power | 60 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung QN65QN90FAF 65" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] (qn65qn90fafxza)
$1,538.06