samsung
Samsung S34C502GAN ViewFinity S50GC Series 34" UltraWide Monitor
- SKU:
- 21292999
- MPN:
- s34c502gan
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:55:04 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:55:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 34" ViewFinity S50GC Series Ultra-WQHD Monitor, 100Hz, 5ms, HDR10, AMD FreeSync, Eye Care, Borderless Design, PIP, PBP, LS34C502GANXZA, 2023, Black- DO MORE ON ONE SCREEN: See every detail on the wider display featuring a 21:9 aspect ratio; Ultra WQHD provides the simplest way to maximize screen real estate and experience truly seamless multitasking on just one screen.Brightness (Typical) : 300 cd/?. Static Contrast Ratio 3000:1.
- ENJOY A BILLION COLORS W/ INCREDIBLE DEPTH: With HDR10 that displays over 1 billion colors compared to 16.7 million for typical SDR technology, dark colors are darker and the brightest are even brighter; Content is experienced as the creator intended
- CARE FOR YOUR EYES DAY and NIGHT: An ambient light sensor on the monitor detects lighting in your workstation and automatically adjusts brightness; Eye Saver Mode minimizes excessive blue light, and Flicker Free relieves eye strain
- SEE CONTENT SMOOTHER, EVEN GAMING: A faster than average refresh rate updates the image on screen more often every second; 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur when playing games, watching videos, or working on design projects
- STAY IN SYNC WITH THE ACTION: AMD Radeon FreeSync keeps the refresh rate of your monitor and graphics card in sync to reduce image tearing for a superfluid entertainment experience; Watch movies and play games without interruptions
- 2 x HDMI 2.2 INPUTS plus 1 x DISPLAYPORT 1.2 INPUTS: With PBP, view input from 2 simultaneous sources at native resolution, so you can review 2 projects or run 2 programs; Use PIP to resize a 2nd source and work on 1 task while monitoring another
- EXPAND YOUR VIEW, ENHANCE YOUR FOCUS: Minimal bezel brings maximum concentration; The virtually bezel free screen shows you the full picture and looks almost gapless when used in a dual monitor setup so you can see more at once with no distractions
- Product Dimensions: 8.7 x 32.1 x 18 inches
- Item Weight: 10.8 pounds
- Manufacturer: Samsung Electronics
Samsung's 34" ViewFinity S50GC offers a wider workspace featuring a 21:9 ratio and lifelike detail with Ultra-WQHD resolution. AMD FreeSync and 100Hz refresh rate allow an ultra-smooth user experience. Avoid eyestrain with TUV-certified Intelligent Eye Care that automatically adjusts brightness. *Actual specifications may vary depending on PC environment or programs used.
Package Contents:
- 34" ViewFinity S50GC Ultra-WQHD 100Hz AMD FreeSync HDR10 Monitor
- HDMI Cable
- DP Cable
- Power Cable
- Install CD
Features
Package Contents:
Gaming
- 34" ViewFinity S50GC Ultra-WQHD 100Hz AMD FreeSync HDR10 Monitor
- HDMI Cable
- DP Cable
- Power Cable
- Install CD
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Stand Color | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Do more on just one screen | 21:9 Ultra-WQHD See more than before. Whether working on a project or enjoying a movie during downtime, see every detail on the wider display featuring a 21:9 aspect ratio. Ultra-WQHD provides the simplest way to maximize screen real estate and experience truly seamless multitasking on just one screen. Enjoy a billion colors with incredible depth | HDR10 Enjoy any content in stunning accuracy. With HDR10 that displays over 1 billion colors compared to 16.7 million for typical SDR technology, dark colors are darker and the brightest are even brighter. Every piece of content becomes a joy to look at and can be experienced exactly as the creator intended. Care for your eyes day and night | TUV-certified Intelligent Eye Care Keep your eyes comfortable. An ambient light sensor on the monitor detects lighting in your workspace and automatically adjusts brightness. Eye Saver Mode minimizes excessive blue light, and Flicker Free relieves eye strain. See any content smoother, even gaming | 100Hz Refresh Rate Smooth action with less lag and blur. A faster than average refresh rate updates the image on screen more often every second. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur when playing games, watching videos, or working on design and video projects, delivering an ultrasmooth experience. Expand your view, enhance your focus | Borderless Design Minimal bezel brings maximum concentration. The virtually bezel-less screen shows you the full picture and looks almost gapless when used in a dual-monitor setup so you can see more at once with no distractions. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 34" ViewFinity S50GC Ultra-WQHD 100Hz AMD FreeSync HDR10 Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS34C502GANXZA |
| Product Model | S34C502GAN |
| Product Series | S50GC |
| Product Line | ViewFinity S5 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | UWQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 34" |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung S34C502GAN ViewFinity S50GC Series 34" UltraWide Monitor
$341.21