samsung
Samsung S85F QN55S85FAF 54.6" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s85fafxza)
- SKU:
- 21044739
- MPN:
- qn55s85fafxza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:08:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 55-Inch Class OLED 4K S85F Series, Vision AI Smart TV (2025 Model, 55S85F) Object Tracking Sound Lite w/Dolby Atmos, NQ4 AI Gen2 Processor, Contour Design, Color Booster Pro, Alexa Built-in- ADVANCED PROCESSING POWERS AI-ENHANCED** 4K CLARITY: Uses AI with the power of 20 neural networks to enhance picture quality of your content to 4K and optimizes sound for superb performance in everything you watch.
- BOOSTS YOUR FAVORITE CONTENT TO CAPTIVATING 4K RESOLUTION**: Watch your shows and videos in stunning detail. Our AI processor upscales your content to up to 4K using 20 AI neural networks and ensures sharp and smooth picture quality.*
- DYNAMIC BRIGHTNESS AND CONTRASTS: Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene* to improve brightness for a more dynamic picture.
- EXPERT-VALIDATED COLOR AND SKIN TONES FOR A REALISTIC PICTURE: With color validated by the experts at Pantone, you can be sure colors look realistic and skin tones accurately shown, for a vibrant and true-to-life picture.
- DESIGN THAT EMBODIES SOPHISTICATION: Made to look bold, yet elegant design that evokes gentle waves. Smooth lines and flowing design come together to harmoniously blend into your home.
- Brand: SAMSUNG
- Built-In Media: User Manual, Stand, Remote Control, Power Cable
- Antenna Location: Entertainment, Gaming
- Model Year: 2025
- Model Number: QN55S85FAFXZA
- Model Series: S85F
- Specific Uses For Product: Entertainment, Gaming
- Manufacturer: SAMSUNG
- UPC: 887276934624
- Additional Features: Built-In Speaker, Game Mode
- Parental Control Technology: V-Chip
- Mount Type: Wall Mount
- VESA Mount Standard: 300 x 200 mm
- Operating System: Tizen
- Controller Type: Remote Control
- Speaker Maximum Output Power: 20 Watts
- Integrated Surround Sound Format: Dolby Atmos
- Screen Size: 55 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 9.3"D x 48.2"W x 30.1"H
- Item Weight: 27.8 Pounds
- Item Weight Without Stand: 26.9 Pounds
- Display Technology: OLED
- Resolution: 4K
- Refresh Rate: 120 Hz
- Aspect Ratio: 16:9
- HDR Format Supported: HDR10+
- Motion Enhancement Technology: Motion Xcelerator 120Hz
- Display Language Options: English, Spanish, French
- Display Backlight Technology: LED
- Connectivity Technology: Bluetooth, Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI
- Internet Applications: Netflix, Prime Video, YouTube
- Signal Format: ATSC
- Total Number of HDMI Ports: 4
- Hardware Interface: Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI
- Wireless Technology: Bluetooth, Wi-Fi
- Screen Mirroring Technology: SmartShare
- Connector Type: USB, Ethernet, HDMI
- Total Usb Ports: 2
- Content Sharing Direction: TV to Mobile
- Color: Graphite Black
- Warranty Type: Limited
- Compatible Devices: Smartphone
- Tuner Type: ATSC
Self-illuminating pixels deliver bright, expert-validated color and the dramatic contrast of OLED, driven by our advanced AI processor. Experience a stunning picture with enhanced brightness and depth, all in a sleek design with a thin bezel. Dive into your content with Samsung Vision AI* experiences and immerse yourself in multi-dimensional audio with top-firing speakers.
*Samsung Vision AI features vary by model; see individual model for more info.
**Utilizes AI-Based formulas to upscale to 4K resolution. Resulting picture may vary based on source content.Package Contents:
- QN55S85FAF Smart OLED TV
- Remote Controller Type BT SolarCell Remote
- Remote Controller Model TM2560E
- Remote Controller Code No BN59-01480A
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Built-In
- User Manual
- Power Cable
- Power Cable Connector Type 2-pin
Features
Package Contents:
Yes
Mexico
- QN55S85FAF Smart OLED TV
- Remote Controller Type BT SolarCell Remote
- Remote Controller Model TM2560E
- Remote Controller Code No BN59-01480A
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Built-In
- User Manual
- Power Cable
- Power Cable Connector Type 2-pin
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 27 lb |
| Height with Stand | 30.10" |
| Product Color | Graphite Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 9.30" |
| Height | 27.8" |
| Width with Stand | 48.20" |
| Color Family | Black |
| Width | 48.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 28 lb |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 218 kWh |
| Operating Power Consumption | 240 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Vibrant, lifelike color with unmistakable OLED contrast Self-illuminating pixels deliver vibrant, expert-validated color and unmistakable OLED contrast enhanced by Samsung Vision AI. A flowing design complements the bold brightness and depth on-screen, and enhanced sound. Advanced processing powers AI-enhanced 4K clarity | NQ4 AI Gen2 Processor Uses AI with the power of 20 neural networks to enhance picture quality of your content to 4K and optimizes sound for superb performance in everything you watch. Boosts your favorite content to captivating 4K resolution | 4K AI Upscaling Watch your shows and videos in stunning detail. Our AI processor upscales your content to up to 4K using 20 AI neural networks and ensures sharp and smooth picture quality. Dynamic brightness and contrast | OLED HDR Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene to improve brightness for a more dynamic picture. Expert-validated color and skin tones for a realistic picture | Pantone Validated ® With color validated by the experts at Pantone, you can be sure colors look realistic and skin tones accurately shown, for a vibrant and true-to-life picture. Design that embodies sophistication | Contour Design Made to look bold, yet elegant design that evokes gentle waves. Smooth lines and flowing design come together to harmoniously blend into your home. Bring smooth motion to games and sports | Motion Xcelerator 120Hz Experience smooth visuals and soaring speeds for VRR gaming with Motion Xcelerator 120Hz. Your TV screen, tailored to you. | One UI Tizen Stream your favorite movies and shows and access your favorite apps and games on an intuitive smart TV platform, with personal data secured by Samsung Knox. Plus get 7 year. A world of content at your fingertips. No subscription required. | Endless Free Content Watch 2,700+ free channels including 400+ Samsung TV Plus premium channels and on free streaming apps. Enjoy national and local news, sports, movies and more. Explore new content being added regularly. Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight) Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance. More from the Manufacturer |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | QN55S85FAF Smart OLED TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN55S85FAFXZA |
| Product Model | QN55S85FAF |
| Product Series | S85F |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 54.6" |
| Streaming Service |
|
| Language Supported |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2025 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Service Type | TV Plus |
| Screen Size Class | 55" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System |
|
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung S85F QN55S85FAF 54.6" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s85fafxza)
$1,192.31