Smart
SMART Board SMART Board MX055-V5 Pro Interactive Display With IQ (mx255-v5-pw)
- SKU:
- 20791543
- MPN:
- mx255-v5-pw
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:28:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:28:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- SMART Board MX055-V5 Pro Interactive Display With IQ
- 1 x Power Cable
- 1 x 16.5" (5 m) USB 2.0 A to B Cable
- 1 X 6' (1.8 m) USB 3.2 Gen 1 Type-C cable, 5A
- 2 x Pens
- 2 x External Tri-Band Wi-Fi (2.4, 5, and 6-7.2 GHz) and Bluetooth (2.4 GHz) Antennas
- 1 Remote Control
- 2 AAA Batteries
- 1 x Illustrated Installation Instructions
- 1 x Important Information Document
Features
Package Contents:
Yes
- SMART Board MX055-V5 Pro Interactive Display With IQ
- 1 x Power Cable
- 1 x 16.5" (5 m) USB 2.0 A to B Cable
- 1 X 6' (1.8 m) USB 3.2 Gen 1 Type-C cable, 5A
- 2 x Pens
- 2 x External Tri-Band Wi-Fi (2.4, 5, and 6-7.2 GHz) and Bluetooth (2.4 GHz) Antennas
- 1 Remote Control
- 2 AAA Batteries
- 1 x Illustrated Installation Instructions
- 1 x Important Information Document
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Standby Power Consumption | 200 mW |
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 72 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 70.55 lb |
| Product Color | White |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 32.2" |
| Color Family | White |
| Width | 51.2" |
| Depth | 3.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| HDCP Supported | Yes |
| Tempered Glass | Yes |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Scan Format | 2160p |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | SMART Board |
| Manufacturer Website Address | http://www.smarttech.com |
| Product Type | Collaboration Display |
| Product Name | SMART Board MX055-V5 Pro Interactive Display With IQ |
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
| Manufacturer Part Number | MX255-V5-PW |
| Product Model | MX055-V5 |
| Product Series | MX (V5) Pro |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | HyPr Touch Technology |
| Number of Touch Points | 50 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| VGA | Yes |
| Serial | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Software | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Software Included | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IQ embedded Android OS</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SMART Meeting Pro Room license</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SMART Meeting Pro Personal licenses </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SMART Product Drivers and SMART Ink</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SMART Remote Management </li></ul> |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 13 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphone Array Elements | 6 |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 30 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
SMART Board SMART Board MX055-V5 Pro Interactive Display With IQ (mx255-v5-pw)
$1,923.02