Smart
Smart [SWC120UHD] Video & Web Conference Equipment (swc-120uhd)
- SKU:
- 20456836
- MPN:
- swc-120uhd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:26:00 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $366.60 each 366.6 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 12:26:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SMART Ultra HD 120 Video Conference Camera - 8.28 MP, 4K, 30 fps- Brand Name: ?SMART
- Item Weight: ?2 pounds
- Package Dimensions: ?11 x 6 x 4 inches
The SMART UltraHD Camera 120 is a 4KUltra HD camera with ePTZ. Simply install the camera on a SMARTBoard interactive display and the camera can automatically create a frame for meetings in a boardroom.
Features
Features:
Auto White Balance
Interactive Display
Auto White Balance
Compatibility:
Smart:
- SMART Board QX Pro series S
- MART Board 6000S (V3) and 6000S (V3) Pro series
- SMART Board MX (V4) and MX (V4) Pro series
- SMART Board MX (V5) and MX (V5) Pro series
- SMART Board RX series
Device Supported:
Interactive Display
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Source Type | Battery/DC |
| Input Current | 900 mA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type B |
| Display & Graphics | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 8.3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Supported Video Modes |
|
| Screen Mode | 4K |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 138° |
| Video Formats |
|
| General Information | |
| Brand Name | SMART |
| Manufacturer Website Address | http://www.smarttech.com |
| Marketing Information | The SMART Ultra HD Camera 120 is a 4K Ultra-HD camera with ePTZ. Easily install the camera on a SMART Board® interactive display. The camera can automatically frame people meeting in a boardroom |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Product Name | Ultra HD Camera 120 |
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
| Manufacturer Part Number | SWC-120UHD |
| Product Model | SWC-120UHD |
| Lens | |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Digital Zoom | 10x |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smart [SWC120UHD] Video & Web Conference Equipment (swc-120uhd)
$372.63