Smead
Smead 1/3 Tab Cut Letter Top Tab File Folder (10505) 10505_40_1
- SKU:
- 19032006
- MPN:
- 10505_40_1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:08:54 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $19.23 each 19.23 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:08:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Poly folders in super bright colors will liven up your desktop and are easy to find in any filing system. Its the toughest file folder around, and it comes in opaque colors to color code your filing system for speed and efficiency. Durable poly material is tear and water resistant and easy to clean. Fits any vertical or lateral filing system. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Assorted; Color Family: Multicolor; File Folder Color Assortment: Blue; Green; Red; Yellow.File Folder Size Type:Letter
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Poly |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Color |
|
| Height | 11 5/8" |
| Width | 9 1/2" |
| Depth | 5/16" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Durable poly material, available in four bright opaque colors to color code your filing system for speed and efficiency. |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Product Name | Top Tab File Folder |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10505 |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/3 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | Top |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 1/3 Tab Cut Letter Top Tab File Folder (10505) 10505_40_1
$26.62