Smead
Smead 11920 Manila Supertab File Folders With Oversized Tab - Letter - 8.50" X 11" - 1/3 Tab Cut - Assorted Position Tab Location - 11 Pt. - Manila - 24 / Pack (SMD11920)
- SKU:
- 21485734
- MPN:
- smd-11920
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:18:39 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:18:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SuperTab folders are designed with 90 percent larger label area than standard folders for improved labeling. Labels are easier to see using larger text or more lines of text. Economical single-ply tabs fit any vertical or lateral filing system. Folders feature 11 point stock, extra-wide 1/3-cut tabs in assorted positions and 7/8" high tabs. Folders are scored for 3/4" expansion.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10% Paper
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10% Paper
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | SuperTab folders are designed with 90 percent larger label area than standard folders for improved labeling. Labels are easier to see using larger text or more lines of text. Economical single-ply tabs fit any vertical or lateral filing system. Folders feature 11 point stock, extra-wide 1/3-cut tabs in assorted positions and 7/8" high tabs. Folders are scored for 3/4" expansion. More from the Manufacturer |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Product Name | Top Tab File Folder |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11920 |
| Product Line | SuperTab |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Information | |
| Number of Plys | 1 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Quantity Per Container | 24/Pack |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Tab Size | 7/8" |
| Features | Durable |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 11920 Manila Supertab File Folders With Oversized Tab - Letter - 8.50" X 11" - 1/3 Tab Cut - Assorted Position Tab Location - 11 Pt. - Manila - 24 / Pack (SMD11920)
$139.50