Smead
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder (11956) 11956_40
- SKU:
- 18237982
- MPN:
- 11956_40
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, MD, NJ, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 07:48:08 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.74 each 23.74 |
| Buy 3 | and pay only $21.29 each 21.29 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $19.63 each 19.63 |
| Buy 10 - 73 | and pay only $17.24 each 17.24 |
| Buy 74 or above | and pay only $15.42 each 15.42 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 07:48:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Use color to find critical files fast. Bright, vivid colors allow you to categorize your system in a variety of ways to significantly improve your filing and retrieval times. Compared to standard alternatives, SuperTab oversized tabs provide nearly double the labeling area, allowing you to clearly label your files, whether you choose to be more descriptive or simply choose to label larger. Though they feature tabs that are approximately 90% larger than average, their overall dimensions are very close to the norm, ensuring that these sturdy, durable folders fit neatly into any vertical or lateral filing system. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Assorted; Color Family: Multicolor; File Folder Color Assortment: Blue; Green; Red; Yellow.File Folder Size Type:Letter
Features
Post-consumer-waste%:
10%
Yes
United States
10%
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Get nearly double the labeling area of standard file folders, so you can write larger or use more lines of description. These sturdy, durable file folders fit any vertical or lateral filing system. Available in a variety of colors to categorize your filing. |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Product Name | SuperTab Oversized Tab File Folders |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11956 |
| Product Line | SuperTab |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/3 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder (11956) 11956_40
$30.97